Słowa modlitwy przekazanej uczniom przez Jezusa znamy na pamięć od dziecka, jednak czy zastanawiamy się, o co tak naprawdę w tej modlitwie Boga prosimy?
Odpowiadając na pytania dziennikarki, ks. Marek Dziewiecki analizuje kolejne wezwania Modlitwy Pańskiej. I pomaga czytelnikowi odkryć prawdę o Bogu i nas samych. Kapłan tłumaczy, jak poznać wolę Boga, o którą się modlimy, a także jak mądrze używać wolności. Wyjaśnia, czym się różni wolność pospolita od arystokratycznej. Z książki dowiemy się też m.in., czy można zastąpić prośbę o chleb prośbą o samochód lub czy można pominąć niektóre słowa modlitwy.
Stwórca jest tu ukazany jako dżentelmen, który uczy nas mentalności zwycięzcy, a klucze do królestwa niebieskiego powierza nie tylko św. Piotrowi, ale także nam. Najczęściej powtarzającym się w książce słowem, i odmienianym przez wszystkie przypadki, jest „miłość”. Miłość jest klamrą spinającą nasze życie – od stworzenia nas przez Boga z miłości, aż do chwili, kiedy zostaniemy odpytani z miłości na sądzie ostatecznym. Ksiądz Dziewiecki udowadnia, że Bóg kocha bezinteresownie, nieodwołalnie, z bliska, w widzialny sposób, ofiarnie i mądrze, a Jego miłość odkrywamy najczęściej za sprawą innych ludzi.
Autor rozważań często odwołuje się do przypowieści o synu marnotrawnym i przykładów z codziennego życia. Książkę można przeczytać jednym tchem, ale można też czytać ją fragmentami, zatrzymując się dłużej nad każdą prośbą modlitwy.
Ilona Lorenz
Ks. Marek Dziewiecki, Katarzyna Szkarpetowska
Ojcze nasz. O Bogu, który jest blisko
Esprit
Kraków 2018
ss. 192
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.