Kapliczka może nie tylko zdobić mieszkanie, ale też je chronić.
Kapliczki słupowe wpisały się przed laty w krajobraz Warmii. I wciąż jej służą. - To ją odróżnia od Mazur. Pomyślałyśmy, że dobrze byłoby zaczerpnąć elementy z tego motywu. Pomniejszyłyśmy te kapliczki tak, by mogły wisieć w mieszkaniu jako znak religijny. Być jego ozdobą, ale i je chronić - mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz, instruktor plastyki w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
Warsztaty malowania kapliczek i krzyży odbyły się we wtorek Kadynach. Wzięły w nich udział panie z Kadyn i okolic oraz uczestniczki zajęć plastycznych w CSE „Światowid” w Elbląga. Było to podsumowanie ich dotychczasowych działań.
Osoby, które biorą udział w zajęciach plastycznych traktują je jako hobby, a prace - pod okiem pani Ewy - wykonują różnymi technikami, najpopularniejszą jest technika ikonowa.
Kapliczka nie jest typową ikoną, ale opiera się na technice tempera jajecznej, czyli dawnego sposobu malarstwa znanego od starożytności i najbardziej popularnego w średniowieczu. Przy tworzeniu kapliczek panie wykorzystały także sztukę witrochromii, czyli malowanie na szkle oraz nakładania złoceń.
- Kiedyś byłam na rekolekcjach w Szczecinie. Tam było bardzo dużo ikon, które były takim "duchowym dodatkiem". Z rekolekcji przywiozłam książeczkę ze zdjęciami tych ikon. Teraz z tamtych motywów czerpię inspirację - opowiada pani Bożena, która pięknie zdobi krzyże.
Panie, biorące udział w warsztatach, śmieją się, że najszybciej pracuje pani Maria.
- Lubię szybko widzieć efekty mojej pracy. Chcę zobaczyć przynajmniej zarys postaci, bo ze szczegółami jest już o wiele trudniej - tłumaczy kobieta. Trudności może sprawić to, że kolejne elementy - oczy, ręce, nogi - są bardzo małe. Zdobienie wymaga niezwykłej precyzji.
Podsumowaniem warsztatów jest wystawa miniaturowych kapliczek, którą w kadyńskiej świetlicy można oglądać do 30 czerwca.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Loteria "Picasso za 100 euro", organizowana od 2013 roku, odbyła się po raz trzeci.
Od wczesnej młodości miewał objawienia religijne. Nowa książka "Gogol. Zagadka".
120 tys. zł na naprawę Kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Kaliszu.
W dniach 16–19 kwietnia w Warszawie odbędą̨ się̨ 31. Targi Wydawców Katolickich.
Odznaczona Orderem Orla Białego, tytułem Sprawiedliwy wśród narodów świata...
Odkrywanie wieczności przez autora głośnych wywiadów z Benedyktem XVI.
Ma przynieść ludziom pocieszenie, poczucie bezpieczeństwa i nadzieję.