Wspólnota pracy i modlitwy - tak mają wyglądać warsztaty pisania ikon, które odbędą się w Ciechanowie.
Ideę połączenia zajęć warsztatowych, konferencji teologicznych i modlitwy ma muzykolog Bogumiła Nasierowska z Ciechanowa. Chce zaprosić do miasta nad Łydynią Honoratę Wojczyńską, założycielkę Szkoły Pisania Ikon w opactwie ss. Benedyktynek w Krzeszowie, gdzie sama po raz pierwszy zetknęła się z tą wielowiekową techniką.
Chociaż życie zawodowe mieszkanki Ciechanowa związane jest z muzyką, to sztuka pisania ikon okazała się wspaniałym dopełnieniem.
- Podczas tamtych warsztatów czułam, że to właściwe dla mnie miejsce i zajęcie. Niesamowitą rzeczą okazało się odkrywanie prawideł pisania ikon, odkrywanie ich głębi duchowej i uświadamianie sobie, że ikona od początku tworzenia jest modlitwą - mówi pani Bogumiła.
Dwunastodniowe warsztaty w Krzeszowie, z których wyjechała wówczas z własną ikoną Chrystusa Pantokratora, miały jednocześnie charakter rekolekcji.
Poranna Msza św., po niej adoracja, właściwe zajęcia warsztatowe, a także konferencje i wykłady, prowadzone przez znawców tematu, m.in. ks. dr. Piotra Nikolskiego, prawosławnego duchownego, wypełniały każdy dzień warsztatów.
To doświadczenie Bogumiła Nasierowska chciałaby przeszczepić na grunt rodzinnego miasta.
- Pomyślałam o warsztatach w takim Bożym duchu, na których uczestnicy poznaliby, jakie znaczenie ma w ikonie przestrzeń, geometria, czy kolory - mówi.
Wszystko ma się odbywać na przełomie sierpnia i września w dawnych poaugustiańskich pomieszczeniach klasztornych w parafii św. Tekli w Ciechanowie, przy ul. Augustiańskiej 3.
Ikony, które powstaną podczas tych warsztatów-rekolekcji zostaną pokazane na wystawie, towarzyszącej VII Festiwalowi Muzyki Sakralnej, który odbywa się we wrześniu. - Myślę więc, że ikony i muzyka będą się wspaniale dopełniać - przewiduje pani muzykolog.
Te warsztaty wpisują się w większy projekt, który będzie realizowany w Ciechanowie od września. To Profesjonalny Ośrodek Rozwoju Talentów im. bł. Fra Angelico, którego pomysłodawcą i założycielką jest pani Bogumiła.
- Na pewno mamy w naszym mieście ogromne zaplecze młodych, bardzo zdolnych ludzi, do których przede wszystkim chcemy skierować nasze zajęcia artystyczne. Ale celujemy także do dorosłych, i do mieszkańców podciechanowskich miasteczek i wsi, by dać szansę na rozwijanie potencjału człowieka, który nie miał wcześniej takiej możliwości - zaznacza założycielka PORT.
Tymczasem tworzy się grupa na warsztaty-rekolekcje na przełomie sierpnia i września. Kontakt poprzez stronę pracowni H. Wojczyńskiej i e-mail: pracownia@ lespace.pl oraz z organizatorką pod nr. tel. 601 563 930.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.