Konsorcjum dla ratowania Koloseum

Władze Rzymu ogłosiły w środę, że powołają konsorcjum włoskich firm, by zebrać fundusze w wysokości 50-60 milionów euro na wielki remont Koloseum i sprawnie zorganizować prace konserwacyjne. Nie wyklucza się również skorzystania z pomocy zagranicznej.

Mówiąc o zapowiedzianej już przed kilkoma tygodniami gruntownej renowacji i oczyszczeniu murów antycznego zabytku, burmistrz Gianni Alemanno oświadczył: "Z technicznego punktu widzenia jesteśmy gotowi rozpocząć prace".

"Każdy biznesmen, biorąc na siebie cząstkę Koloseum, weźmie w ten sposób udział w tej sztafecie"- dodał. Burmistrz poinformował, że po świętach rozpoczną się rozmowy z przedstawicielami biznesu na temat konkretnego zaangażowania firm w ten ambitny projekt.

Kompletna renowacja 13 tysięcy metrów kwadratowych liczącego prawie 2 tysiące lat amfiteatru Flawiuszów, bez konieczności jego zamykania, potrwa około roku. Początkowo szacowano, że pochłonie ona co najmniej 20 milionów euro. Według obecnych prognoz potrzeba na to ponad dwa razy więcej pieniędzy.

To będzie "epokowe przedsięwzięcie" - ogłosiły władze Wiecznego Miasta. Przyznały, że prace są konieczne ze względu na fatalny stan zabytku, który - jak mówią - niemal rozpada się na kawałki i przynosi wstyd włoskiej stolicy.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama