Dni Kultury Chrześcijańskiej

Podczas czterodniowych spotkań zaplanowano spotkania naukowe, spektakle teatralne, warsztaty artystyczne, zawody sportowe i koncerty muzyczne.

W Tarnobrzegu rozpoczęły się Diecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Podczas czterodniowych spotkań zaplanowano spotkania naukowe, spektakle teatralne, warsztaty artystyczne, zawody sportowe i koncerty muzyczne. Dni odbywają się pod honorowym patronatem bp. Krzysztofa Nitkiewicza.

- Po raz pierwszy, jako Klub Inteligencji Katolickiej im. Brata Alberta, podjęliśmy się zadania zorganizowania dni, które mają za zadanie promowanie szeroko pojętej kultury połączonej z wartościami ewangelicznymi. Układając program staraliśmy się zaoferować każdej z grup wiekowych i społecznych jakieś ciekawe spotkanie, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jest to wydarzenie o zasięgu diecezjalnym dlatego zapraszamy na kolejne spotkania osoby nie tylko z Tarnobrzega i okolic, ale z całej diecezji - mówiła Ewa Lipińska-Mikrut, prezes KIK.

Dni Kultury Chrześcijańskiej rozpoczęły się w niedzielę 14 października obchodami ku czci bł. Wincentego Kadłubka w Sandomierzu.

Tego samego dnia wieczorem w kościele Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu odbyła się modlitwa różańcowa w intencji nauczycieli i pracowników oświaty z okazji przypadającego Dnia Nauczyciela.

Po Mszy św. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Tarnobrzegu zaprezentowali spektakl o charakterze patriotycznym „Róża Polska”.

- W tym spektaklu młodzi pokazali swoim rówieśnikom piękno życia obecnością Pana Boga oraz odpowiedzialność, jaka płynie z umiłowania naszego narodu. Ten przekaz bardzo trafił do przybyłych osób, wśród których było bardzo wielu rówieśników naszych aktorów. Cieszę się, że właśnie taką formą promowania kultury i świadectwem życia wartościami patriotycznymi młodzi dzisiaj dzielą się z innymi - powiedział ks. Jan Biedroń, duszpasterz KIK-u w Tarnobrzegu

Dziś w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy odbyły się warsztaty pisania ikon połączone z modlitwą uwielbienia, które poprowadziły siostry ze Wspólnoty Niepokalanej Oblubienicy Ducha Świętego z Jastkowic.

- Pisanie ikony to nie jest łatwy proces, wymaga także wysiłku duchowego. Podstawą jest jednak wola i pragnienie wejścia w tajemnicę obcowania z Bogiem poprzez ikonę. Pisanie ikon to także proces nawrócenia człowieka oraz droga do osobistego uświęcenia. Dziś przekazujemy tylko pewne podstawy powstawania ikony, jednak dla wielu osób takie spotkanie może stać się inspiracją do dalszej pracy - tłumaczyła siostra Tatiana.

Jak opowiada sama uczyła się pisania ikon przez pięć lat w szkole przy cerkwi prawosławnej na Ukrainie.

W poniedziałkowe popołudnie zaplanowano na Sali teatralnej w kościele na Serbinowie wystawienie spektaklu pt. „Święty Stanisław Kostka patron dzieci i młodzieży przygotowany oraz rozstrzygnięcie konkursu o św. Stanisławie. O 19.00 odbyła się projekcja filmu „Święty Jan Paweł II”.

We wtorek przed południem odbędzie się turniej sportowy, zaś popołudniu w kościele św. Barbary zostanie otwarta wystawa poświęcona ks. kard. Adamowi Kozłowieckiemu.

We wtorek na Zamku Dzikowskim o 17.00 odbędzie się spotkanie historyczne, podczas którego prof. Tadeusz Zych wygłosi wykład pt. „Kościół tarnobrzeski na drogach do Niepodległej” oraz zostanie zaprezentowany projekt herbu Diecezji Sandomierskiej.

Kolejne spotkania zaplanowano na środę i czwartek.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama