"Świętoszek" na maturze

Charakterystyka głównego bohatera "Świętoszka" Moliera i przemyślenia na temat godnej śmierci na podstawie "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall - takie tematy do wyboru mieli tegoroczni maturzyści na egzaminie z polskiego na poziomie podstawowym.

Tematy te podali PAP maturzyści z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV na warszawskiej Pradze, po wyjściu z egzaminu.

Według nich, jeden z dwóch tematów do wyboru brzmiał: "Scharakteryzuj głównego bohatera +Świętoszka+ i stosunek trojga innych bohaterów do niego: Orgona, Kleanta i Elmiry". W arkuszu testu były zamieszczone dwa fragmenty sztuki Moliera.

Maturzyści, którzy wybrali drugi z tematów, mieli, odnosząc się do zamieszczonego w arkuszu fragmentu "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall o Żydzie stojącym na beczce, przedstawić przemyślenia Marka Edelmana na temat godnej śmierci i sposobu wyboru śmierci.

Rozwiązujący test na poziomie podstawowym mieli także m.in. odpowiedzieć na pytania do zamieszczonego w arkuszu fragmentu wykładu Edwina Bendyka "Internet: śmietnik czy sezam kultury" wygłoszonego w 2001 r. w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Więcej nowości