Arena świeżych dźwięków

Najlepsze nowości muzyki chrześcijańskiej na jednej scenie – tak w skrócie można podsumować tegoroczny Festiwal Chrześcijańskie Granie. W Arenie Ursynów z nowościami pojawią się za tydzień zarówno debiutanci, jak i starzy wyjadacze.

Zaczną ci pierwsi. I to też będzie nowość, bo do tej pory konkurs Debiuty był osobną imprezą, odbywającą się wiosną. Obecność debiutantów na jednej z najważniejszych imprez w Polsce poświęconych muzyce chrześcijan to z pewnością dla nich nobilitacja, ale można się spodziewać, że taki ruch ożywczo wpłynie na całe wydarzenie. Już na początku, zaraz po Eucharystii sprawowanej przez bp. Michała Janochę, otrzymamy bowiem sporą dawkę emocji związanych z rywalizacją, ocenianiem przez jurorów i niecierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników.

Niełatwy wybór

Przyjrzyjmy się zatem najpierw debiutantom. Konkurs zapowiada się ciekawie, bo w szranki staną zawodnicy reprezentujący zupełnie różne muzyczne światy. Wytypowany przez Fundację Chrześcijańskie Granie zespół Let Him Run przedstawia się jako grupa grająca muzykę z gatunku praise & worship (chwała i uwielbienie), jednak dwa single wypuszczone do tej pory przez tę formację każą sytuować ją raczej w rejonach nowoczesnego pop-rocka. Niewątpliwym atutem studyjnych nagrań Let Him Run jest świetna realizacja (basista Rafał Hilbrycht jest także realizatorem dźwięku i specem od postprodukcji), co ciągle jeszcze, niestety, należy do rzadkości w rodzimej muzyce z chrześcijańskim przesłaniem. Tym bardziej więc warto sprawdzić, czy pracujący właśnie nad materiałem na debiutancką płytę band wypadnie równie dobrze na żywo.

W inne rejony zabierze nas s. Julita Zawadzka, wytypowana przez „Listę z mocą!” tarnowskiej rozgłośni katolickiej RDN. Piosenki siostry Julity od dłuższego czasu okupują tam pierwsze miejsca. Zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny zwierza się, że od dawna było w niej pragnienie niesienia Dobrej Nowiny przez śpiew. Kiedy więc otrzymała od swojego zgromadzenia pozwolenie i błogosławieństwo, od razu zaczęła działać. Wydaje się, że na tle zespołu Let Him Run jej twórczość wpisuje się w bardziej tradycyjne wyobrażenia o muzyce chrześcijańskiej. Więcej tu akustycznych brzmień, teksty i melodie są dość proste, niepozbawione jednak wdzięku i podane ze smakiem. Czuwają nad tym Adam Szafraniec i Artur Kaszowski – muzycy, którzy dali się już wcześniej poznać jako twórcy projektu Odpowiem (m.in. piosenka „W Tobie jest światło”).

Kto wie jednak, czy największym zaskoczeniem nie jest obecność w tym zestawie trzeciego wykonawcy – zespołu Duża Rajska Kawa, wyłonionego w internetowym głosowaniu publiczności. Wraz z tą grupą poszybujemy w stronę Krainy Łagodności – skojarzenia z twórczością Starego Dobrego Małżeństwa czy Wolnej Grupy Bukowina będą tu jak najbardziej na miejscu. Równie zaskakujące są głosy wokalistek, kojarzące się raczej ze śpiewem klasycznym niż z muzyką rozrywkową. Warstwę tekstową znaczącej części piosenek Dużej Rajskiej Kawy stanowią natomiast wiersze krakowskiej poetki Ewy Standtmüller. Rozrzut estetyki prezentowanej przez wykonawców sprawi z pewnością, że jurorzy staną przed niełatwym wyborem.

W jednej drużynie

Gościem specjalnym festiwalu będzie jeden z najpopularniejszych chrześcijańskich składów hiphopowych w Polsce – Wyrwani z Niewoli/Heres. Jacek „Heres” Zajkowski od kilku lat jeździ wraz z Piotrem Zalewskim po całym kraju z koncertami profilaktycznymi i estradowymi. Dzieląc się swoim świadectwem, obaj próbują przeciwdziałać różnym formom uzależnień i zniewoleń, ukazując moc miłosierdzia Bożego rozlewającego się w ich życiu. Co roku trafiają do tysięcy ludzi, używając muzyki jako nośnika Dobrej Nowiny.

Na scenie pojawi się też jeden z najbardziej intrygujących wykonawców rodzimej sceny CCM – zespół stronaB. „Na wsi, gdzie króluje disco polo i techno, a muzyki w szkole uczy polonistka lub sekretarka, nie ma po prostu szans na rozwój muzyczny i tzw. robienie kariery. Na szczęście dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. To właśnie On postawił na naszej drodze osobę, która zmieniła nasze życie” – napisali kiedyś muzycy na swojej stronie internetowej. Tą osobą okazał się ksiądz, który zaraził młodych ludzi miłością do muzyki i przyciągnął ich do Kościoła. Dziś na chrześcijańskich festiwalach stronaB występuje jako gwiazda, ma na koncie dwie płyty, w tym znakomity – zarówno od strony muzycznej, jak i tekstowej – album „Z bliska brzydka” (2015), gdzie drapieżne rockowe riffy łączą się z poetyckimi tekstami wokalistki Klaudii Grabek. A wszystko zaczęło się od zwycięstwa w konkursie Debiutów w 2012 r. – To była taka nasza inicjacja, wejście w środowisko muzyków chrześcijańskich – wspomina Klaudia. – Na pewno tamten koncert był kopniakiem do działania, żeby zawalczyć o zespół, coś ze sobą zrobić. Od tamtego czasu jestem na wszystkich dużych imprezach Chrześcijańskiego Grania – Debiutach i Premierach, nawet jeśli sama nie występuję na scenie. Zawsze jest świetna energia, bo za tym wszystkim stoi ta sama grupa ludzi, którzy robią wspaniałe rzeczy. Jestem tam z potrzeby wspólnoty. Mam poczucie, że wszyscy gramy w jednej drużynie, razem walczymy o dobre treści.

W zeszłym roku piosenką „Niespiesznie” stronaB wygrała konkurs Premiery. Tym razem na festiwalu usłyszymy pełny koncert zespołu, podczas którego pojawią się, oczywiście, nowości.

Muzyka przyprawiona solą

W tym roku Premiery zostały rozstrzygnięte już wcześniej, a podczas imprezy zaprezentuje się ich laureat – Kuba Kornacki z zespołem Kanaan. Lider tej grupy mówi o sobie, że „z aktora zmienił się w autora”. Znany m.in. z występów w Teatrze Muzycznym Gdyni i z udziału w wielu serialach telewizyjnych aktor postanowił zająć się tworzeniem książek dla dzieci i dorosłych, a także ambitnej muzyki z chrześcijańskim przesłaniem. – Odkryłem, że dla tej muzyki, której słuchałem wcześniej, na rynku muzyki chrześcijańskiej nie bardzo znajduję alternatywę – zwierza się w rozmowie z „Gościem Niedzielnym”. – Teksty większości chrześcijańskich piosenek są bardzo oczywiste. One rzeczywiście nadają się do tego, żeby się nimi modlić. Natomiast mnie zależało na takiej muzyce, w którą można się wtulić, która może zadziałać jak wiatr w żagle – żeby gdzieś poszybować, udać się na zwiedzanie nieznanych lądów wyobraźni. Mnie w takie krainy zabiera Sting, ale nie znajduję dla niego chrześcijańskich odpowiedników. Więc zapragnąłem znaleźć własną krainę łagodności, wyobraźni – żeby to była muzyka pełna ewangelicznej soli. Przyprawiona nią, ale nie przeładowana. Żeby była takim rajem, gdzie wszystko pachnie Bogiem.

Taka też jest nagrodzona płyta „Trzy sny”, a właściwie projekt multimedialny, bo w jego skład wchodzą także książka i nagranie spektaklu. Podczas festiwalu usłyszymy najpiękniejsze nagrania z tego albumu. Imprezę zakończy krótkie muzyczne uwielbienie z ks. Andrzejem Daniewiczem. Jest on liderem zespołu La Pallotina, gdzie z rockowym pazurem wyśpiewuje skrzące się błyskotliwymi pomysłami językowymi teksty, będące owocem głębokiego przemyślenia Ewangelii.

Wydarzenie startuje 25 listopada o godz. 14. Więcej festiwalowych szczegółów, a także informacje o biletach można znaleźć na stronie www.festiwal.chrzescijanskiegranie.pl. Warto tam zajrzeć, bo tegoroczna, ósma już edycja imprezy zapowiada się wyjątkowo ciekawie. •

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg