Odpowiedzi na to pytanie szukają klerycy.
Tradycyjnie, klerycy III kursu WMSD w Warszawie wystawiają sztukę teatralną. W tym roku jest to sceniczna adaptacja poezji Cypriana Kamila Norwida, która zaskakuje wyszukaną kompozycją wierszy i sposobem ich przedstawienia. W tym celu konieczna była praca nad interpretacją utworów. Najtrudniejszym zadaniem, które stało przed klerykami, było wydobycie głębokich treści, które kryją się w dziełach Norwida.
Tematyką obecnie przygotowywanego spektaklu jest wewnętrzny konflikt każdego człowieka. Alumni chcą pokazać, w jaki sposób zło wkracza w nasze życie. W dzisiejszym świecie w sposób szczególny jesteśmy przecież poddawani próbom, kuszeni tzw. „sławą”, „bogactwem” i „zaszczytami”. Tylko od nas zależy, czy wybierzemy wolność, pozostając wierni Chrystusowi, czy też ulegniemy ułudzie tego świata i jego chwilowym przyjemnościom. Wybory, jakich dokonujemy, mogą się bowiem okazać tragiczne w skutkach.
W sztuce występują elementy poezji śpiewanej, aby lepiej przybliżyć widzowi głęboką teologię zawartą w twórczości Norwida. Jednym z celów jest niejako odkrycie na nowo wielkiego polskiego poety. Przez wielu został określony mianem wieszcza. Sam Jan Paweł II stwierdza, że z poezji Norwida ,,emanuje światło”. Także z tego powodu aktorzy, poprzez interpretacje sceniczne, postarają się przybliżyć wyjątkowość treści zawartą w wierszach poety.
Tytułowa "słodycz" odwołuje się do centralnej sceny spektaklu. Ukazuje ona, w jaki sposób, pomimo trudów, problemów i zmartwień, wierzyć i trwać przy Nauczycielu. Jak pisze poeta: „Jest coś, co oni zowią słodyczą i łaską…”. Czym zatem jest owa słodycz? Próbę odpowiedzi na to pytanie będą mieli okazje usłyszeć widzowie spektaklu.
W jaki sposób zły duch dziś próbuje uwieść człowieka? Czy można mu się przeciwstawić? Wreszcie, czy człowiek, który pokłada nadzieję w Bogu, oprze się pokusom tego świata? Każdy, kogo w głębi serca nurtują podobne pytania, jest zaproszony na sztukę "Słodycz".
Reżyseria: Wiesława Klata
Spektakl będzie wystawiany od 9 grudnia 2018 r. do 27 stycznia 2019 r. w sali teatralnej Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 52/54. Wstęp wolny.
Rezerwacja wejściówek: www.wmsd.waw.pl lub tel. 511 839 995.
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.