Z Księgi Rodzaju

Niezwykła wystawa, której narrację stanowi śląska, rymowana parafraza Biblii, autorstwa Bronisława Wątroby.

Do końca tego miesiąca, w galerii „Na II piętrze” Urzędu Miasta Ruda Śląska, dostępna jest wystawa zatytułowana  „Z Księgi Rodzaju”. Wystawa ta prezentowana była wcześniej w halembskim Dworku Donnersmarcka (obecnie Filia MBP)

To kolejne już wydarzenie organizowane przez rudzką grupę nieformalną „Asocjacaja M&B&P-18” z cyklu określanego roboczo jako  całoroczny „Festiwal 60-lecia Rudy Śląskiej”.

Ekspozycja obejmuje 10 antyram z ilustracjami obrazującymi biblijne dzieje od stworzenia świata do czasów Abrahama. Głównie są to zdjęcia obrazów mistrzów malarstwa, malowideł i mozaik, jednak nie tylko. Rudzki filatelista Andrzej Nowak udostępnił skany odpowiednich walorów filatelistycznych, halembianin Marek Judycki ubogacił to swoimi rysunkami kolorowanymi kredką ( w formie witraży). Całości materiału ilustracyjnego dopełniają kartki pocztowe prezentujące malarstwo o tematyce biblijnej. Udostępnił je sieradzki kolekcjoner Arkadiusz Balcerzak, członek Sieradzkiego Klubu Kolekcjonerów, w którego bogatym zbiorze kartek pocztowym z malarstwem i takie walory się znajdują.

Natomiast swoistą narrację tej wystawy stanowi fragment śląskiej, rymowanej parafrazy Księgi Rodzaju autorstwa Bronisława Wątroby.

ONZ ogłosiła rok 2019 Rokiem Języków Rdzennych, więc taka narracja jest dobrym rudzkim akcentem, wychodzącym naprzeciw tej międzynarodowej inicjatywie.

Osoby zainteresowane zapraszamy do zwiedzania ekspozycji w godzinach pracy Urzędu Miasta.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.