Rzymskie MAXXI otwarte

Po 10 latach budowy w Rzymie otwarte zostało słynne MAXXI - Narodowe Muzeum Sztuki XXI wieku, jeden z najnowocześniejszych gmachów na świecie zaskakujący architektoniczną brawurą. Zaprojektowała go znana architekt Zaha Hadid.

Po trzech dniach uroczystości inauguracyjnych od niedzieli muzeum przy via Guido Reni będzie otwarte dla zwiedzających. Już w sobotę wejdzie do niego 15 tysięcy osób, które wcześniej zarezerwowały miejsca.

MAXXI to akronim pełnej nazwy w jej angielskim brzmieniu: Museum of the Arts of XXI Century.

Pierwszy projekt muzeum powstał w 1998 roku. Kilka następnych lat pochłonęły dyskusje na temat sensu jego wznoszenia oraz konieczność zmiany planów budowy, zmniejszenia gmachu z powodu kłopotów z funduszami i umocnienia fundamentów w związku z tym, że Rzym leży na terenie sejsmicznym.

Ostatecznie sam gmach wzniesiony nakładem 150 milionów euro został ukończony w listopadzie zeszłego roku i wtedy po raz pierwszy można było go obejrzeć, zanim urządzono w nim muzeum. Już wtedy wywołał ogromne emocje ze względu na swą absolutną, jak się podkreśla, oryginalność.

Spektakularna organizacja przestrzeni, jaką zaproponowała wybitna brytyjska architekt pochodząca z Iraku, robi wielkie wrażenie: to połączenie prostych betonowych ścian i wielopoziomowych konstrukcji wijących się niczym nitki autostrady. Futurystyczny kompleks architektoniczny zachwyca jako jedyne w swym rodzaju miejsce w Rzymie - takie entuzjastyczne opinie dominują na łamach włoskiej prasy.

W interdyscyplinarnym centrum sztuki znajdą się oprócz sal wystawowych także biblioteka, wielki ośrodek multimedialny, księgarnia.

Podczas tegorocznego sezonu wakacyjnego MAXXI będzie z całą pewnością jednym z najczęściej odwiedzanych punktów na kulturalnej mapie Wiecznego Miasta.

Bilet wstępu kosztuje 11 euro.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama