Franciszkańskie Spotkanie Młodych

Najbliższe, 23 Franciszkańskie Spotkanie Młodych rozpocznie się 25 lipca, a zakończy 31 lipca. Od 22 lat miejsce spotkań to pięknie położone Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej k/Przemyśla. O. Jan Szewek rozmawia z szefem tegorocznej edycji - o. Piotrem Reiznerem.

Trzy wieczorne konferencje o charakterze multimedialnym przedstawi nam Lech Dokowicz - producent i operator filmowy. Ojciec pięciorga dzieci, obecnie związany ze środowiskiem Frondy i dawnego Ozonu. W latach osiemdziesiątych pracował jako oświetleniowiec w Bawarskiej Operze i Teatrze Narodowym w Monachium. Od 1995 pracuje jako niezależny producent, oraz operator filmowy. Produkował dla niemal wszystkich niemieckich stacji telewizyjnych: ARD, ZDF, PRO 7, BR, SAT 1, VIVA. Jego specjalnością są filmy dokumentalne, reportaże, seriale TV. Od 2006 Lech Dokowicz zajmuje się produkcją i realizacją filmów dla TVP1 oraz TVP2 – najgłośniejsze z nich to „Duch” oraz „Egzorcyzmy Anneliese Michel”. A w poniedziałek zagra nam – zgodnie z hasłem Spotkania – „w rytmie Miłości” Jan Budziaszek – perkusista zespołu Skaldowie. Tej osoby chyba nie muszę przedstawiać. O swoim życiu powiedzą również znani i lubiani franciszkanie.

o. J. Sz.: Ile kosztuje udział w Spotkaniu?

o. P. R.: Koszt, który należy uiścić w recepcji Spotkania to suma 50 złotych. Jest to opłata za śpiewnik, smycz i logo Spotkania, inne FSMowskie gadżety. W tą sumę wliczamy również wstęp na wszystkie koncerty, ofiary dla naszych gości oraz inne koszty organizacyjne. Oczywiście – ta suma to także opieka na oświetlonym i strzeżonym polu namiotowym, zaplecze sanitarne i codziennie wydawany wrzątek.

o. J. Sz.: Co należy zabrać ze sobą udając się na Kalwarię?

o. P. R.: Przede wszystkim dużo dobrego humoru i optymistycznego nastawienia! A tak na serio, to niezbędny jest sprzęt biwakowy (namiot, karimata, śpiwór) – wszak większość uczestników mieszka na polu namiotowym. Zresztą  - biwakowicze twierdzą, że to pole namiotowe z najpiękniejszym widokiem w Polsce! Wart mieć również większy kubek i „przybory” do jedzenia.

o. J. Sz.: Jak tam się dostać?

o. P. R.: Kalwaria Pacławska to miejscowość położona w odległości 23 kilometrów od Przemyśla, w południowo-wschodniej części Polski. Najlepiej dojechać: do Przemyśla środkami komunikacji publicznej - PKP lub PKS. Z Przemyśla busami i autobusami w kierunku Kalwarii (pytajcie się - każdy Wam powie, gdzie to jest). Uwaga! Przyjazd (z Przemyśla 25 lipca) i wyjazd (z Kalwarii 31 lipca) - również autobusami linii specjalnej zorganizowanymi prze biuro Spotkania.  Jeżeli z parafii/szkoły/miejscowości jedzie Was więcej - warto pomyśleć o zorganizowaniu jakiegoś wspólnego środka transportu - jest taniej! Na miejscu bezpłatny parking dla autobusów i samochodów osobowych obsługujących uczestników FSM-u.

o. J. Sz.: Jakie zespoły muzyczne zagrają w tym roku?

o. P. R.: FSM to również święto dobrej, wartościowej, chrześcijańskiej muzyki. W tym roku na naszej spotkaniowej scenie pojawi się aż 6 zespołów. W niedzielę wieczorem 25 lipca – na dobry początek, tuż po Mszy na rozpoczęcie o godz. 18:00 zagra dla nas Arka Noego. Wystąpią również „Stróże Poranka”, „Regau”, „Daj Spokój”, „A&D” oraz nasz krakowski zespół „Fioretti”. Różne zespoły, różne style i repertuar – wszystko po to, by w pełni zaspokoić różne gusta uczestników Spotkania.

Wielu spośród uczestników - stałych bywalców uważa, że kto raz przyjedzie na FSM, zakocha się w tym miejscu i w jego atmosferze tak bardzo, że później wraca tam każdego roku. Czy to prawda? Przekonajcie się sami! Zapraszam! Najbliższy 23 FSM rozpoczniemy 25 lipca pod hasłem „Z Franciszkiem i Klarą… w rytmie Miłości”. Szczegóły na naszej stronie www.poranafsm.pl

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości

Reklama