Najbliższe, 23 Franciszkańskie Spotkanie Młodych rozpocznie się 25 lipca, a zakończy 31 lipca. Od 22 lat miejsce spotkań to pięknie położone Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej k/Przemyśla. O. Jan Szewek rozmawia z szefem tegorocznej edycji - o. Piotrem Reiznerem.
O. Jan Szewek: W niedzielę 25 lipca w Kalwarii Pacławskiej, na terenie Parku Krajobrazowym Pogórza Przemyskiego rusza 23 FSM. Czym jest FSM?
O. Piotr Reizner: FSM czyli Franciszkańskie Spotkanie Młodych to forma wakacyjnych rekolekcji, organizowana w duchu franciszkańskim przez nasz Zakon. To czas radości, modlitwy, wspólnoty. To Spotkanie dla wszystkich ludzi czujących się młodo, Spotkanie, które ma swoją ponad 20-letnią historię. Pierwszy FSM odbył się bowiem w roku 1988. Od tego to czasu spotykamy się corocznie w pięknie położonym Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej – w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla.
o. J. Sz.: Czy na Spotkanie przyjeżdża tylko młodzież na co dzień działająca w duszpasterstwach parafialnych?
o. P. R.: Skądże – nawet wręcz przeciwnie. FSM to często pierwszy głębszy kontakt z Bogiem, Kościołem i Dobrą Nowiną dla ludzi poszukujących Prawdy, nieco zagubionych w realiach wiary czy też własnego życia. To jakby „pierwszy krok” uczyniony w kierunku Jezusa – jak mówimy – pierwszy „dotyk” Bożej łaski. Świadczą o tym chociażby świadectwa, jakie corocznie do nas trafiają – klimat i piękno FSMu sprzyjają bowiem przeżyciu takiego Spotkania z żywym Bogiem. Oczywiście – na FSM przyjeżdżają również osoby na co dzień zaangażowane w życie Kościoła – również oni znajdują tutaj coś dla siebie, doświadczając czasu pogłębienia wiary.
o. J. Sz.: Czy FSM to wakacyjna forma religii?
o. P. R.: Niełatwo jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – jeżeli lekcja, to taka, gdzie Mistrzem ma byś sam Jezus Chrystus. My – franciszkanie – oraz inne osoby pomagające w przygotowaniu i przeprowadzeniu FSMu mamy być tylko „narzędziami” w dłoniach Pana (to zresztą polecił czynić nasz święty Ojciec Franciszek). FSM to przede wszystkim Spotkanie z Bogiem, który podczas FSMu działa na wiele sposobów. Jest obecny w pięknie kalwaryjskiego krajobrazu (rezerwat przyrody), w drugim człowieku (wspólnota, którą tworzymy), w liturgii (nasze Spotkaniowe Eucharystie, nabożeństwa, sakramenty, nieprzerwana adoracja Najświętszego Sakramentu), w muzyce (koncerty znanych chrześcijańskich zespołów), w ciszy… Działa na bardzo wiele sposobów, tak, by każdy mógł się z Nim spotkać.
o. J. Sz.: Czy należy brać udział we wszystkich punktach programu?
o. P. R.: Zostawiamy pełną wolność uczestnikom Spotkania – to oni sami wybierają, w których punktach przygotowanego przez nas programu wezmą udział. Mamy jednak nadzieję, że jest on na tyle bogaty i różnorodny, iż każdy znajdzie w nim kilka pozycji dla siebie. Oczywiście główny akcent kładziemy na codzienną Eucharystię – stąd też jej bogata oprawa liturgiczna, towarzyszenie scholii i charakterystyczny, niepowtarzalny klimat. Poza tym każdy dzień to nabożeństwo, praca w grupach, interesująca konferencja, wieczorny koncert i seans w naszym „Kinie pod chmurką” – tak na dobranoc. Tegoroczne spotkanie to także wybitni goście.
o. J. Sz.: Kto zatem zagości na Kalwarii podczas 23 FSMu?
Razem z nami będą: Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i zarazem, ze względu na Archidiecezję jakby współgospodarz Kalwarii oraz Ojciec Biskup Stanisław Dowlaszewicz - franciszkanin, biskup pomocniczy diecezji Santa Cruz w Boliwii. Konferencje wygłoszą również o. Augustyn Pelanowski, Paulin znany z licznych artykułów w parsie, publicysta, artysta malarz, autor książek tak znanych jak chociażby „Siódmy rozdział”, „Umieranie ożywiające”, „Odejścia”. "Człowiek Biblii", "Człowiek konfesjonału" i "Człowiek Prawdy". – tak mówią o nim klerycy z Seminarium Paulinów na Skałce w Krakowie, gdzie posługuje jako ojciec duchowny. Będzie z nami również o. Rafał Szymkowiak, krakowski kapucyn, założyciel „Wspólnoty Alternatywnych”, znany ze swoich nowoczesnych poglądów i książek wyśmienicie trafiających do młodego czytelnika: „Full wypas czyli chrześcijaństwo z pazurem”, „Spowiedź jest spoko”, „Problemy bez ściemy”. Wśród osób świeckich na pewno warto zauważyć obecność Tomasza Terlikowskiego - doktora filozofii, znanego publicysta, redaktor naczelny portalu Fronda.pl, wykładowcy, a przede wszystkim ojca trójki dzieci. Tomasz Terlikowski pracował w Newsweeku, Radiu Plus, redakcji katolickiej TVP ("Między ziemią a niebem"), dzienniku Życie, tygodniku Ozon, gdzie był zastępcą redaktora naczelnego, dzienniku Rzeczpospolita i tygodniku Wprost. Od września 2009 r. jest szefem zarządu wydawnictwa Fronda. Prowadzi też rozmowy w PR 1 ("Śniadanie bez polityki"). W TVP2 współtworzy cykl "Wojna światów", jest także autorem scenariusza "Kwartetu Teologicznego".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...