Cast Away - poza światem

Czyli przypadki współczesnego Robinsona Crusoe.

Daniel Defoe swoją słynną przygodową powieść napisał na początku XVIII wieku. Od tego czasu doczekała się ona niezliczonej ilości przeróbek, adaptacji, a z czasem także i ekranizacji (w kinie w postać najbardziej znanego w dziejach rozbitka wcielali się m.in. Peter O’Toole, Michael York, czy Pierce Brosnan).

A jednak za najbardziej udany z filmów uchodzi chyba uwspółcześniona wersja „Przypadków Robinsona Crusoe”, czyli nakręcony w 2000 roku przez Roberta Zemeckisa obraz „Cast Away - poza światem”. To aktorski majstersztyk Toma Hanksa (praktycznie film jednego aktora!), który co prawda wciela się tutaj w postać Chucka Nolanda, ale przecież od początku dobrze wiemy, że to nikt inny, jak właśnie Robinson przełomu XX i XXI wieku.

Co ciekawe reżyserem filmu jest twórca, który słynie ze swojej fascynacji przyszłością, nowinkami technicznymi, czy nigdy dotąd nie stosowanymi efektami specjalnymi (trylogia „Powrót do przyszłości” jest tego najlepszym dowodem). Tymczasem w „Cast Away - poza światem” pozbawił siebie i swojego bohatera jakichkolwiek zdobyczy cywilizacji. Chciał zobaczyć jak to jest? Tylko straszył widzów? A może próbował nas przestrzec przed coraz większym wyobcowaniem, coraz bardziej narastającym dystansem i odcięciem współczesnych od natury?

O ile powieściowy, XVIII-wieczny Robinson, jakoś sobie na bezludnej wyspie radził (książka jest więc przygodowa), o tyle jego „potomek”, który znalazł się w podobnej sytuacji, ma już dużo, dużo trudniejsze zadanie, więc i film, po stosunkowo lekkim, komediowo-obyczajowym początku, staje się prawdziwym dramatem.

Dramatem, który wciąż, po tylu latach, świetnie się ogląda. Ale może tak to już w kinie jest, że instynkt samozachowawczy sprzedaje się w nim najlepiej? Jeszcze w filmie niemym za wszelką cenę przetrwać chciał przecież włóczęga grany przez Charliego Chaplina. Później przetrwać próbowali także bohaterowie Hitchcocka, Spielberga, „Pianista” Polańskiego, Leonardo DiCaprio w westernowej „Zjawie”… - a to tylko kilka pierwszych skojarzeń.    

Jak z tym wielkim (największym?) tematem kina poradził sobie duet Hanks-Zemeckis? Oczywiście perfekcyjnie. Dlatego też „Cast Away - poza światem” trafia dziś na naszą portalową listę Filmów wszech czasów

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama