Pierwszy krakowski pokaz filmu uświetni debata z udziałem autorów i gości specjalnych.
Debata filmowa odbędzie się 29 listopada o godz. 18 w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. W rozmowie udział wezmą: Barbara Łubkowska – psychoterapeutka, Piotr Pogon – maratończyk, prelegent motywacyjny oraz Roman Zięba – malarz ikon, pisarz. Prowadzenie: dr Kamil Moroz. Bezpłatne zaproszenie można otrzymać, pisząc na adres: kamil.syc@teatrexit.pl.
„Jonasz” to 40-minutowy film, adaptacja biblijnej Księgi Jonasza. Występują niepełnosprawni aktorzy Teatru Exit. Jak zapowiadają autorzy obrazu: „Oszczędny w formie, ascetyczny, mocno symboliczny, z dużą ilością długich ujęć i zbliżeń z nieśpiesznym obrazem i kadrami niczym obrazy, które ożywają. To opowieść dziejąca się niejako poza czasem. Bez wskazywania kontekstów historycznych”.
W filmie pojawia się kilka obiektów, w tym szkielet wielkiego wieloryba płetwala o długości ok. 10 metrów. Opowieść o Jonaszu odbywa się w dwóch przestrzeniach – w obiekcie przemysłowym (hala starej odlewni żeliwa w Oświęcimiu) oraz na scenie teatru „Łaźnia Nowa” w Krakowie. W głównej roli występuje chory na porażenie mózgowe Bawer Aondo-Akaa oraz aktorzy Teatru EXIT – Marcin Konik, Tomasz Balon, Zbigniew Łuczyński, Beata Nowosielska i Ryszard Waligóra. Pojawiają się również zawodowi aktorzy – Stanisław Banaś i Tadeusz Dylawerski.
Emocje towarzyszące filmowi będą budowane również przez muzykę, która z pomocą żywych instrumentów wykreuje grozę burzy i lęku przed wielkim stworem morskim. Muzykę skomponował Adam Szewczyk, który zaprosił do grania na planie kilku wybitnych muzyków. Występują Adam „Szabas“ Kowalewski – kontrabas, Bogusław Kaczmar – piano, Tomasz Drozdek – perkusionalia oraz niewidomy artysta, aktor teatru EXIT – Ryszard Waligóra na saksofonie.
Scenariusz: Maciej Sikorski.
Reżyseria: Maciej Sikorski i ks. Roman Sikoń SDB.
Więcej na temat Teatru Exit:
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
Do 27 stycznia można podziwiać w Rzymie obraz Marca Chagalla.
Wchodzących na Plac św. Piotra ze szczytu Pałacu Apostolskiego wita mozaika Matki Kościoła.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.