Geniusz budowniczych katedry Notre-Dame

Architekci chylą czoła przed geniuszem budowniczych katedry Notre-Dame. Ich zdaniem spaloną konstrukcję dachu powinno się odbudować według pierwotnego oryginału, czyli w drewnie, a nie, jak chcą niektórzy, z wykorzystaniem betonu czy metalu. W tej sprawie wypowiedział się we francuskim parlamencie wiceprzewodniczący Krajowej Rady Izby Architektów.

Jego zdaniem to właśnie drewno zapewnia największą trwałość i solidność konstrukcji, jest materiałem najnowocześniejszym i najbardziej ekologicznym. Podkreśla on, że gdyby konstrukcja spalonego dachu była metalowa, to katedry by dziś nie było, bo na pewno by się zawaliła pod ciężarem rozpadającej się konstrukcji. Zaznacza on, że niższy ciężar konstrukcji metalowej bynajmniej nie jest atutem, wręcz przeciwnie. Architektoniczna struktura gotyckich katedr zachowuje swą stabilność właśnie dzięki obciążeniu sklepienia – tłumaczył parlamentarzystom Éric Wirth.

Jego zdaniem również iglica powinna zostać odbudowana według stanu sprzed pożaru. Wskazuje on, że innowacją można się wykazać gdzie indziej, przy organizacji turystycznego zaplecza dla katedry. Odnosząc się do wyznaczonego przez prezydenta Macrona 5-letniego terminu odbudowy, Wirth zaznaczył, że należy to traktować jako cel, a nie jako imperatyw.

*

Odniesienie do pożaru katedry Notre-Dame w papieskim przemówieniu do Korpusu Dyplomatycznego, to trafne przypomnienie o kruchości naszego świata. Zwraca na to uwagę ambasador Francji przy Stolicy Apostolskiej. W środowisku dyplomatycznym obszernie jest dziś komentowane wystąpienie Franciszka na wczorajszej audiencji dla ambasadorów.

Zdaniem Élisabeth Beton-Delègue papieska analiza odznacza się zarówno realizmem, jak i nadzieją. W sposób szczególny uderzyło ją to, co bezpośrednio odnosiło się do Francji i Europy.

"Uderzyło mnie, że Papież przywiązuje tak wielką wagę do Europy, a także jego apel, by umocnić i zachować to, co kształtuje ducha europejskiego, a w szczególności rzymska pietas, pobożność, i chrześcijańska caritas, miłość. To właśnie w tym kontekście Franciszek wspomniał o pożarze katedry Notre-Dame – powiedziała Beton-Delègue. Pokazuje to, jak ważne jest by być świadomym swego dziedzictwa, by je chronić, a zarazem zachować jego żywotność, bo widzimy, że wszystko może przeminąć, ulec zniszczeniu. Dotyczy to nie tylko katedry Notre-Damy czy Francji, ale również multilateralizmu, Europy, która jest najpiękniejszą urzeczywistnioną utopią od czasów II wojny światowej. Musimy sobie zdawać sprawę z jej kruchości".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości