Legendarny muzyk ofiarą koronawirusa?

Mieszkający w Paryżu, kongijski muzyk, Aurlus Mabélé, nazywany królem soukous - kongijskiej muzyki tanecznej o wysokim tempie, popularnej w całej Afryce, zmarł w czwartek w szpitalu, w wieku 67 lat.

Posty w mediach społecznościowych od znajomych i krewnych sugerują, że zmarł na koronawirusa. Jednak jego menedżer, Jimmy Ouetenou, w wypowiedzi dla BBC Afrique, zwraca uwagę, że nie została potwierdzona ta przyczyna śmierci. Artysta miał długotrwałe problemy zdrowotne.

Mabélé, którego prawdziwe nazwisko to Aurélien Miatsonama, pochodził z Kongo-Brazzaville. Przeprowadził się do Francji w latach 80.

Obecnie trwają rozmowy z rządem kongijskim, aby artysta został pochowany w swoim kraju.
Trumna z ciałem, zostanie przechowana, dopóki nie zostaną zniesione ograniczenia podróży spowodowane koronawirusem.

Aurélien Miatshonama, wraz ze swoimi przyjaciółmi z Brazzaville, w latach 70-tych założył zespół Les Ndimbola Lokole. Ich nagrania, takie jak Embargo, Zebola i Waka Waka, poruszyły kontynent afrykański.

Austine Malala Aurlus Mabele Embargo

Później przeniósł się do Paryża, gdzie założył zespół Loketo, co w języku lingala, który jest używany w zachodniej części Demokratycznej Republiki Konga i Kongo-Brazzaville, oznacza „biodra”.

W ciągu 30-letniej kariery muzycznej sprzedał ponad 30 milionów albumów, promując rodzimą muzykę soukous, na całym świecie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg