Bazyl - następca Amelii

Mat. prasowy Plakat do filmu "Bazyl. Człowiek z kulą w głowie"

Dramat "Jej droga" bośniackiej reżyserki Jasmili Zbanić, dwie polskie komedie romantyczne - "Zgorszenie publiczne" i "Milczenie jest złotem", a także nowy film twórcy "Amelii", Jean-Pierre'a Jeuneta, trafiają w piątek do polskich kin.

Nowy film Jean-Pierre'a Jeuneta to francuska komedia kryminalna pt. "Bazyl. Człowiek z kulą w głowie". Tytułowym bohaterem jest mężczyzna postrzelony w głowę (w jego roli znany z "Jeszcze dalej niż Północ" Dany Boon), w której utkwiła kula. Każdy dzień może być ostatnim w życiu Bazyla.

Mężczyzna postanawia wykorzystać pozostały mu czas, by zemścić się na producentach broni odpowiedzialnych za jego sytuację. Bazylowi pomaga w tym grupa oryginalnych postaci, wśród nich wygimnastykowana i urocza kobieta-guma.

syrenafilms BAZYL. CZŁOWIEK Z KULĄ W GŁOWIE trailer

***

Jasmila Zbanić zyskała sławę m.in. za sprawą znakomitego filmu "Grbavica" z 2006 r., uhonorowanego Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie. W swoim nowym obrazie, "Jej droga", Zbanić opowiada o kobiecie, której ukochany dostaje się pod wpływ fanatyków islamskich. Akcja rozgrywa się we współczesnym Sarajewie.

Bohaterowie, Luna (Zrinka Cvitesic) i Amar (Leon Lucev), to kochająca się młoda para. Kryzys w ich związku następuje, gdy Amar wpada w kłopoty w pracy. Załamanemu mężczyźnie pomocną dłoń podaje wówczas kolega, który przeszedł na wahhabizm, radykalną odmianę islamu. Amar zaczyna coraz bardziej zmieniać się pod wpływem ortodoksyjnego środowiska. Zagubiona Luna uznaje, że tak naprawdę nie zna już mężczyzny, którego kocha i z którym chciała mieć dziecko.

***

Polskie "Zgorszenie publiczne", fabularny debiut reżyserski Macieja Prykowskiego, jest reklamowane jako komedia romantyczna "po ślunsku". W obsadzie są m.in. Marian Dziędziel, Dorota Pomykała, Elżbieta Romanowska i Krzysztof Czeczot. Akcję osadzono na małym śląskim osiedlu familoków - Fytlu. Bohaterami są dwie zakochujące się w sobie pary: starsza i młodsza.

Para młodsza to 30-letni Romanek Drzozga (Czeczot) i 19-letnia dziewczyna o "puszystej" figurze, nazywana Motylkiem (Romanowska). Para starsza to ojciec Romanka, Erich (Dziędziel) i ciotka Motylka, Luca (Pomykała).

Tło dla miłosnych perypetii stanowią sensacyjne wydarzenia - pościgi za "zgorszyńcem" grasującym po Fytlu. Nagi mężczyzna ukazuje się znienacka mieszkańcom osiedla, siejąc publiczne zgorszenie. W związku z bezradnością lokalnej policji, mieszkańcy postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Powołują specjalną grupę pościgową, która ma schwytać ekshibicjonistę.

***

W filmie "Milczenie jest złotem" zakochanych zagrali Jan Wieczorkowski i Aneta Todorczuk-Perchuć. Dziewczyna o imieniu Inge zajmuje się "zgrywaniem" dźwięków do audycji radiowych i reklamowych spotów. Pewnego dnia podchodzi do niej na ulicy tajemniczy nieznajomy, bez słowa całuje ją w usta, wręcza bukiet kwiatów i znika. Inge jest tak wstrząśnięta tym incydentem, że traci głos.

Oprócz Todorczuk-Perchuć i Wieczorkowskiego, w komedii wystąpili m.in.: Edyta Olszówka, Bartek Kasprzykowski, Krzysztof Globisz, Jan Frycz, Magda Schejbal i Aleksandra Kisio. Film wyreżyserowała Ewa Pytka.

Od piątku w polskich kinach oglądać będzie można także film akcji z Millą Jovovich, "Resident Evil: Afterlife" (reż. Paul W.S. Anderson; Niemcy/USA/Wielka Brytania).

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama