Rapa Nui - ludzie wśród posągów

Ponad 70 zdjęć i 80 eksponatów prezentujących życie codzienne mieszkańców Wyspy Wielkanocnej można oglądać od soboty w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu. To pierwsza tego typu wystawa w Europie.

Wystawę "Rapa Nui - ludzie wśród posągów. Zaproszenie na Wyspę Wielkanocną" zainauguruje jej autorka, Stephanie Pauly.

Pauly podzieliła swoje fotografie na cztery sekwencje: zbiór portretów mieszkańców Wyspy, festiwal Tapati, upamiętniający historię, mity i legendy, artystycznie przetworzone zdjęcia mężczyzn Rapa Nui oraz fotografie tradycyjnych malunków na twarzach. Wystawa wzbogacona będzie o nawiązujące do tradycyjnych wzorców współczesne wyroby artystyczne wykonane przez lokalnych twórców... "Pierwszy raz zaprezentowałam swoje prace na Rapa Nui. Przypadkiem przebywała tam wtedy pewna Polka. Zobaczyła moją wystawę, stwierdziła, że muszą ją zobaczyć jej rodacy, nawiązała się współpraca i tak oto znalazłam się tutaj" - wyjaśniła Pauly.

Ekspozycji towarzyszyć będą spotkania z autorką, pokazy filmów dokumentalnych dotyczących historii i współczesnego życia mieszkańców Rapa Nui, wykłady i prezentacje multimedialne. Wystawa potrwa do końca listopada.

"Jest to największa w Europie, jeśli nie na świecie, taka wystawa, dotycząca historii, ale także współczesnej kultury Rapa Nui" - powiedziała kurator wystawy Joanna Minksztym.

Stephanie Pauly niemiecka pisarka, fotografka i rzeźbiarka mieszka od 1996 roku na Wyspie Wielkanocnej. Za swoją misję uważa przybliżenie kultury wyspy przedstawicielom świata zachodniego.

Wraz z Karlo Huki Atan opublikowała dwie książki: "Wyspa Wielkanocna w tradycji ustnej" oraz "Kultura, filozofia i historia Wyspy Wielkanocnej". Jest też autorką popularnej w Niemczech powieści "Rapa Nui - miłość na Wyspie Wielkanocnej".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KULTURA, WYSTAWA

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.