Judaizm jest wokół nas. Często go nie zauważamy, lub zauważać nie chcemy. Dumą wielu odłamów, ale i głównego nurtu tej religii, jest zdolność do asymilacji. Miewamy różny do tego wyznania stosunek. Często jest on jednak skażony niewiedzą. O judaizmie wiemy bardzo mało. Można by rzec, że jest to ciągle wiedza tajemna.
Pojawiło się pierwsze w Polsce wydanie książki rabina Leo Treppa Żydzi. Naród - historia - religia, wnikliwego, a jakże przystępnie napisanego i wiele wyjaśniającego przewodnika po judaizmie. Jego źródłach, historii i różnorodności dnia dzisiejszego.
Jest to książka fascynująca tym bardziej, że w stosunku do poprzednich wydań amerykańskich (autor zaznacza to w „Przedmowie”) została wzbogacona o rozważania, ocenę i stosunek Żydów do Holocaustu i migracji ludności tego wyznania po drugiej wojnie światowej.
Jednak na początku autor zajmuje się historią „Narodu Wybranego”. Niełatwym kolejom i próbom asymilacji bez utraty własnej niepowtarzalności i tożsamości. Opisane zostają często tragiczne konsekwencje takiej postawy, ale i zagrożenia wynikłe z postawy przeciwnej (inkwizycja, wspomniany Holocaust). Autor ukazuje spory wewnętrzne, także dogmatyczne, które jednak nigdy nie doprowadziły do bratobójczych walk. Losy Żydów zostają domknięte trudami związanymi z tworzeniem państwa Izrael.
Niebagatelny jest również rozdział stosunkach między judaizmem a chrześcijaństwem. Również trudny, naznaczony cierpieniem, a często wrogością i agresją. Jednak pełen dążności do porozumienia i pokoju. Zwłaszcza ze strony jednostek najświatlejszych (choć nawet i w przypadku tych nie pozbawiony potknięć). Proces niełatwy i pełen wieloznaczności. Droga, której duża część jeszcze przed nami. Rzadko mamy do czynienia ze spojrzeniem na nią od „drugiej strony”.
Wyjaśnione zostaje również pochodzenie (często mityczne, legendarne, ale przecież mit i legenda leżą u podstaw niemal każdej religii) świąt i symboliki judaizmu. Książka przybliża, wyjaśnia źle – lub zgoła wcale nie – rozumiane pojęcia. Obala przesądy.
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Cyklady Analizie podlegają wreszcie zmiany tradycji. Związane z tym nowatorstwo i próba wizji przyszłości judaizmu. Znajdziemy także rozważania nad wyjątkowym związkiem każdego człowieka z Bogiem w tej religii. Nad szeroko pojętą duchowością.
Jest to pozycja dająca niesamowitą, nie do przecenienia, możliwość zgłębienia wiedzy na temat życia codziennego, historii, religii żydowskiej. Wielka szansa zdobycia nowych wiadomości (zapewniam, że znajdą je również ci, którzy wiedzą o judaizmie „wszystko”). Gdzież bowiem znaleźć jej lepsze źródło niż u nauczyciela?
Nie jest to jednak rzecz jasna podręcznik. Do wiary nie można przekonać, ani jej nauczyć. Jest to jednak kompendium pełne, niezwykłej wartości. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce to bliskie, a jakże ciągle niezrozumiałe objawienie zrozumieć.
Leo Trepp "Żydzi. Naród - historia - religia"; wydawnictwo Cyklady; 2010 r.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.