Współczesna sztuka gotycka?

Dzieła tego artysty przywołują średniowieczne manuskrypty i iluminacje.

Już dawno nie widziałam tak niezwykłych iluminacji, w dodatku współczesnych. Sam autor jest naprawdę utalentowanym człowiekiem.

Daniel Mitsui urodził się w 1982 roku w Georgii w USA i wychował w Illinois. Artysta tworzy niezwykle misteryjne, szczegółowe rysunki tuszem. Wykonane są w całości ręcznie na papierze, papirusie lub welinie. 

W 2004 roku Daniel został ochrzczony i większość jego dzieł poświęconych jest tematyce religijnej. 

Tree of Jesse Drawing by Daniel Mitsui http://www.danielmitsui.com/00_pages/tree_of_jesse.html The Tree of Jesse is a...

Opublikowany przez Daniel Mitsui, Artist Środa, 25 listopada 2020

Na jego stronie przeczytamy, że artysta w swojej twórczości religijnej stara się być wierny pouczeniu Soboru Nicejskiego II, które mówi, że kompozycja obrazów religijnych nie jest wymysłem malarza, ale jest zatwierdzona przez prawo i tradycję Kościoła katolickiego. 

"Tradycja nie należy do malarza; tylko sztuka jest jego. Prawdziwy porządek i usposobienie należą do świętych ojców, którzy go założyli."

Daniel Mitsui widząc w sztuce średniowiecza wierny i energiczny wyraz tej tradycji, wiele inspiracji czerpie z gotyckich iluminowanych rękopisów, obrazów tablicowych i gobelinów. Szczególnie interesuje się symboliką i metafizyką prezentowaną w sztuce średniowiecznej.

Artysta mieszka w północno-zachodniej Indianie z żoną Michelle i czwórką dzieci.

Jego dzieła są naprawdę niezwykłe. Patrząc na nie ma się wrażenie, że nie są z naszej epoki. Pełne detali. Na jego stronie znajdziemy nie tylko rysunki przedstawiające np. świętych, ale także modlitwy, kolorowanki dla dzieci i dorosłych.

IHS with Crucifixion Drawing by Daniel Mitsui http://www.danielmitsui.com/00_pages/ihs.html http://www.danielmitsui.com/00_pages/religious_original.html

Opublikowany przez Daniel Mitsui, Artist Środa, 11 listopada 2020

Artysta z myślą o wiernych, którzy są odizolowani podczas trwającej epidemii, stworzył grafiki do druku, aby pomóc im w modlitwie i uwielbieniu w domu. Są to rysunki zawierające średniowieczne modlitwy przeciwko zarazie, wzywające wstawiennictwa św. Sebastiana i Najświętszej Maryi Panny (Stella Cæli Extirpavit). Ale także obrazy Ostatniej Wieczerzy i Ukrzyżowania. 

Daniel nie tylko tworzy grafiki, pisze również wiersze, stworzył również poetyckie tłumaczenie hymnu maryjnego Stella Cæli Extirpavit, oczywiście po angielsku. 

Moje podejście do poezji jest podobne do mojego podejścia do sztuk wizualnych; chcę, aby mój wiersz był szczegółowy i w średniowiecznym duchu. Większość z nich ma charakter religijny. 

Autor odnajduje się w formach, które można śpiewać, takich jak kolędy, ballady i rymowanki. Obecnie pracuje nad dwoma zbiorami pieśni: o dzieciństwie Chrystusa i o Jego Męce.

Jego wiersze są naprawdę niezwykłe, choć po angielsku. Poniżej moja próba przetłumaczenie jednej zwrotki o stworzeniu Adama. 

Kiedy Bóg stworzył Adama z ziemi
Tchnął oddech w jego nozdrza
Człowiek otrzymał duszę swą
A wypełniony cały był harmonią
Nie był więźniem mijającego czasu
Czy wyobcowanej przestrzeni

Jego niezwykłe dzieła możemy podziwiać także na facebooku.   

Sacred Heart of Jesus Drawing by Daniel Mitsui http://www.danielmitsui.com/00_pages/sacred_heart_washi.html

Opublikowany przez Daniel Mitsui, Artist Środa, 2 grudnia 2020
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości