Artystka z USA i poezja Szymborskiej

Henryk Przondziono/Agencja GN Wisława Szymborska

Trzy cykle obrazów i pokaz multimedialny wierszy Wisławy Szymborskiej autorstwa amerykańskiej artystki Jenny Holzer będzie można oglądać w kwietniu w Art Stations Foundation w Poznaniu.

Holzer należy do kręgu najwybitniejszych artystów swojego pokolenia. Z wykształcenia malarka i graficzka, artystka uczyniła centralnym elementem swojej twórczości tekst: na plakatach, na ławkach kamiennych czy za pomocą rzutników na fasadach budynków.

Najważniejszym wydarzeniem kwietniowego wernisażu wystawy będzie prezentacja 12 wierszy Wisławy Szymborskiej wyświetlanych na ścianach Starego Browaru i poznańskiego Ratusza 8 i 9 kwietnia. Wystawy obrazów będą prezentowane w Starym Browarze do końca sierpnia.

Według organizatorów, jest to wydarzenie na skalę światową, plasujące Poznań obok metropolii takich, jak Rzym, Paryż, Londyn, Rio de Janeiro czy Nowy Jork, w których odbywały się wielkoformatowe realizacje artystki.

"Co jednak szczególnie wyróżnia projekcje poznańskie to fakt, że ich treścią będą wiersze Wisławy Szymborskiej, która w 1996 r. otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, oraz że po raz pierwszy projekcje Jenny Holzer zainscenizowane zostaną w języku polskim" - poinformowała w czwartek PAP Małgorzata Szyk z Art Stations Foundations.

Jenny Holzer wespół z Wisławą Szymborską osobiście dokonały wyboru prezentowanych wierszy. Ponadto artystka samodzielnie wybrała odpowiednie lokalizacje w Poznaniu i opracowała filmy z wierszami.

Część wierszy, o wydźwięku politycznym: "Koniec i początek", "Dzieci epoki", "Tortury" oraz "Terrorysta", on patrzy", nawiązuje tematyką do prezentowanej w Poznaniu wystawy obrazów Holzer.

Pozostałe stanowią utwory utrzymane w rozpoznawalnej dla Szymborskiej ironiczno-refleksyjnej stylistyce: "Możliwości", "Pochwała złego o sobie mniemania", "Jacyś ludzie", "Chmury", "Myśli nawiedzające mnie na ruchliwych ulicach", "Trzy słowa najdziwniejsze", "Metafizyka", "Pożegnanie widoku".

Wystawa prac malarskich Jenny Holzer składa się z trzech cykli jej najnowszych obrazów.

W pierwszym każdy z obrazów olejnych na płótnie przedstawia odcisk ręki żołnierza amerykańskiego oskarżonego, lecz niekoniecznie skazanego za popełnienie zbrodni w Iraku.

W drugim Holzer odnalazła pewne ocenzurowane dokumenty i zamieniła czarne miejsca ingerencji cenzorskich na elementy kolorowe, przenosząc je na obrazy sitodrukowe.

Kolejny cykl malarski to mapy wykonane przez artystkę. Obrazy są reprodukcjami slajdów z prezentacji w programie PowerPoint, zaprezentowanej w Białym Domu przez Centralny Sztab Dowodzenia, a zawierającej propozycje strategii inwazji w Iraku.

Jenny Holzer urodziła się w 1950 r. w Gallipolis w USA. Studiowała nauki humanistyczne w Chicago. W 1972 zdobyła tytuł licencjata w zakresie sztuk pięknych.

W latach 70-tych ubiegłego wieku powstała pierwsza, bardziej znana seria prac jej prac "Truizmy". Zestawy krótkich, sentencji wydrukowała, jako plakaty i rozwiesiła na Manhattanie. Miało to sprowokować przechodniów do dopisywania komentarzy. Obecnie najbardziej charakterystyczne dla artystki są projekcje na fasadach budynków, które prezentowane były niemalże na całym świecie.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • T.
  13.03.2011 18:47
  "Z apelem do władz miast i gmin, by ograniczały dostęp dzieci do pokazującej prawdę o aborcji i jej ofiarach wystawy "Wybierz życie", wystąpili w liście otwartym: Wisława Szymborska, Jerzy Owsiak, Jan Hartman oraz Tadeusz Bartoś."
  http://archiwum.naszdziennik.int.pl/informacje/Czytaj-art-5912.html
  No więc nad czym się zachwycać? Że wiersze w wersji multimedialnej?? Nie widzę powodu do promocji tego "wydarzenia"
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.