Paweł Kołodziejski i o. Cyprian Moryc powracają z pięknym i monumentalnym dziełem.
Ponoć „witraże są jak święci, od których bije Boży blask”. Od wieków upiększają nasze świątynie. Przypominają, uświadamiają nam, jak wielką rolę w opowiadaniu o Bogu pełnić może sztuka. Nikt nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości.
W przypadku komiksu, inaczej. Gdy określamy coś jako komiksowe, najczęściej myślimy: skrótowe, uproszczone, kiczowate, przerysowane, oparte na kontraście – czyż nie? A gdy mowa o komiksach biblijnych, dochodzi jeszcze łatka obrazkowych historii dla dzieci. Swego rodzaju następczyń dawnych biblijek.
Nie jest więc łatwo twórcom i wydawcom tego typu projektów przebić się, przekonać bardziej wyrobionych odbiorców, do sięgnięcia po takie biblijno-komiksowe dzieła. A przecież pojawiają się w tym gatunku także arcydzieła. Także na naszym, coraz prężniej rozwijającym się rynku komiksów, gdzie klika lat temu ukazała się np. „Apokalipsa świętego Jana” w formie czarno-białej, wysmakowanej powieści graficznej.
Jej autorami byli Paweł Kołodziejski i o. Cyprian Moryc. Teraz ci sami twórcy powrócili z monumentalnym „Pismem Świętym w komiksie” opublikowanym nakładem wydawnictwa AA.
Niesamowita to publikacja. Nie tylko ze wzglądu na jej wagę i rozmiary (przypomina solidną encyklopedię, czy pokaźny ilustrowany leksykon), ale przede wszystkim na zawartość. Bo to nie jakieś tam komiksowe streszczenie, skrót, wyrywki. Jej autorzy – podobnie jak w przypadku wspomnianych na początku witraży - „przedstawiają świętą rzeczywistość”. To „ważny znak. I pouczenie” – jak pisaliśmy w tekście „Znak witrażu”.
Te kadry – ich kolorystyka, kompozycja, specyficzny układ na niektórych stronnicach, przywodzą na myśl właśnie witraże.
w wielkich katedrach światło dochodzi z nieba przez witraże, na których przedstawiona jest historia święta. Światło Boże dociera do nas przez opowiadanie o Jego Objawieniu, dlatego potrafi oświecić naszą drogę w czasie, przypominając o Bożych dobrodziejstwach, pokazując, jak spełniają się Jego obietnice.
– pisał papież Franciszek w encyklice LUMEN FIDEI. Jego słowa idealnie pasują także do „Pisma Świętego w komiksie” Paweła Kołodziejskiego i o. Cypriana Moryca. Jednej z - nie mam najmniejszych wątpliwości - najważniejszych i najpiękniejszych książek (ksiąg!) tego roku.
*
„Pismo Święte w komiksie”. Autorzy: Paweł Kołodziejski i o. Cyprian Moryc. Wydawnictwo AA
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.