Matki, żony i traktorzystki

"Matki, żony i traktorzystki - czyli o Polkach w socrealizmie" to tytuł wystawy otwartej w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (Podkarpackie). Znalazło się na niej 120 eksponatów, prezentujących kobiety w różnych formach życia społecznego i zawodowego.

Matki, żony i traktorzystki   mat. prasowy muzeum Na ekspozycji, która potrwa do 15 maja, znalazły się fotografie, obrazy, rzeźby, plakaty, wycinanki. Zwiedzający mogą zobaczyć na nich m.in. kobiety stojące w kolejce przed sklepem, pracujące przy maszynach czy podczas zwykłych, rutynowych prac domowych, ale także relaksujących się u manikiurzystki. Ciekawostką jest serwetka prezentująca kobietę na traktorze.

Ekspozycję uporządkowano tematycznie. Jest, zatem galeria przodownic, kobiet na traktorach i murarek, kobiet w środowisku rodzinnym i domowym, kobiet pracujących na roli, walczących o pokój, a także przedstawicielek organizacji kobiecych, sportsmenek, artystek.

Zdaniem kurator Anety Garanty, ekspozycja wiele mówi o kobietach z tamtych lat, ich obowiązkach, realiach epoki, w której żyły i funkcjonowały, ale także o modzie damskiej z i kanonach ówczesnej urody.

"Wystawa pomyślana jest jako praktyczna lekcja historii i sztuki, a jej celem jest dyskusja z utrwalonym stereotypem kobiet na traktorach i zakwestionowanie prawdziwości głoszonych przez stalinizm haseł emancypacji kobiet" - zauważyła Garanty.

Dodała, że ekspozycja prezentuje obraz kobiety, którą władza zmusiła do nadludzkiego wysiłku i wykonywania męskich zajęć, wmawiając jej równouprawnienie i awans społeczny.

"Między innymi do kobiet władza kierowała najgłośniejsze hasła propagandowe PRL-u takie jak: walka o pokój, współzawodnictwo pracy, walka o plan sześcioletni, walka z analfabetyzmem czy elektryfikacja wsi" - zaznaczyła kurator.

Uzupełnieniem wystawy są "proletariuszki na cokołach", czyli wielkoformatowe wydruki rzeźb plenerowych lub detali architektonicznych, przedstawiających kobietę w różnych rolach społecznych i zawodowych. Niektóre z tych obiektów już nie istnieją.

Wystawa wzbogacona została pokazem kronik filmowych i filmów dokumentalnych z lat 50. XX wieku oraz grą dla młodzieży, przybliżającą życie w epoce socrealizmu. W nagrodę można zdobyć legitymację PZPR.

Zaprezentowane eksponaty pochodzą z muzeów w całym kraju.

Ekspozycji towarzyszy konkurs z "Szuflady dziadków". Muzeum zachęca do poszukiwania wszelkich fotografii ze Stalowej Woli z lat socrealizmu (ok.1945-1955).

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama