W wieku 79 lat zmarła była wicemarszałek Senatu, dziennikarka Polskiego Radia Katowice, propagatorka i znawczyni kultury i gwary śląskiej Maria Pańczyk-Pozdziej.
W wieku 79 lat zmarła Maria Pańczyk-Pozdziej, emerytowana dziennikarka Radia Katowice, propagatorka kultury i gwary śląskiej, inicjatorka konkursu "Po naszymu, czyli po śląsku" oraz autorka telewizyjnego cyklu "Sobota w Bytkowie". W tym roku skończyłaby 80 lat.
W wieku 79 lat zmarła Maria Pańczyk-Pozdziej, emerytowana dziennikarka Radia Katowice, propagatorka kultury i gwary śląskiej, inicjatorka konkursu "Po naszymu, czyli po śląsku" oraz autorka telewizyjnego cyklu "Sobota w Bytkowie". pic.twitter.com/oyxSNsDJ4r
— Radio Katowice SA (@radiokatowice) 12 maja 2022
Maria Pańczyk była senatorem VI, VII, VIII i IX kadencji, w latach 2011-2015 była wicemarszałkiem Senatu, a wcześniej radną Sejmiku Województwa Śląskiego.
Od 1971 r. była dziennikarką Radia Katowice, inicjatorką emitowanej co niedziela audycji radiowej "Po naszymu, czyli po śląsku" i pomysłodawczynią konkursu o tej samej nazwie, a także współautorką popularnego telewizyjnego cyklu "Sobota w Bytkowie". Koledzy z rozgłośni wspominają ją jako niekwestionowaną osobowość radiową.
Przeczytaj naszą rozmowę (2012 r.) ze śp. Marią Pańczyk-Pozdziej: Po naszymu
Konkurs "Po naszymu, czyli po śląsku" odbywał się rokrocznie najpierw w Katowicach, a potem w Zabrzu, dotarł także za ocean - do Teksasu. Maria Pańczyk-Pozdziej stworzyła także nieformalne stowarzyszenie laureatów tego konkursu, zwane Czelodką.
Nie żyje Maria Pańczyk-Pozdziej. Urodzona w Tarnowskich Górach nauczycielka, dziennikarka i parlamentarzystka🖤
— Barbara Dziuk (@BarbaraDziuk_) 12 maja 2022
Dla rodziny oraz przyjaciół przesyłam wyrazy najgłębszego współczucia z powodu śmierci...#spieszmy #sie #kochac #ludzi #tak #szybko #odchodza pic.twitter.com/wVm497kCWY
W 1995 r. otrzymała Nagrodę im. Wojciecha Korfantego przyznaną przez Związek Górnośląski, a w 2010 r. została nagrodzona przez zarząd Polskiego Radia Złotym Mikrofonem za "ukochanie ziemi śląskiej oraz upór w propagowaniu gwary i obyczaju tego regionu", wyróżniono ją też tytułem Ambasadora Polszczyzny Regionalnej. W 2002 prezydent RP Aleksander Kwaśniewski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Maria Pańczyk urodziła się w 1942 r. w Tarnowskich Górach. W 1968 r. ukończyła filologię polską na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. W latach 70. pracowała jako nauczycielka w szkołach powiatu tarnogórskiego.
Była scenarzystką cyklu programów "Sobota w Bytkowie" emitowanego w latach 1993-1999 w Telewizji Katowice, napisała do niego kilkadziesiąt tekstów piosenek, występowała też w tej telenoweli jako Maryjka Żymłowa – żona Zefla. Ze względu na zainteresowanie gwarami śląskimi zasiada często w jury konkursów regionalnych organizowanych w całym województwie śląskim.
Zabierała też głos w debacie publicznej na temat śląskiej mowy. Sprzeciwiała się staraniom części regionalnych środowisk i organizacji o ustawowe uznanie godki za język regionalny. Powołując się na autorytet językoznawców - profesorów Jana Miodka i Jerzego Bralczyka - przekonywała, że stworzenie języka z niezliczonych odmian gwary jest nieporozumieniem. W tej materii do jej opinii odwoływał się m.in. b. prezydent Bronisław Komorowski.
Choć w kolejnych wyborach do Senatu Pańczyk-Pozdziej startowała z listy Platformy Obywatelskiej, nie była członkiem tej partii.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.