Film opowiadający o Kościele opolskim. Jego twórcą jest ks. prof. Marek Lis, medioznawca.
26 września w kinie „Helios” odbył się premierowy pokaz filmu „Porozmawiajmy o Kościele”. To film wyprodukowany przez TVP3 Opole, którego scenarzystą i reżyserem jest ks. Marek Lis. Współscenarzystką i prowadzącą narrację filmu powstałego z okazji jubileuszu 50-lecia diecezji opolskiej jest Ewa Skrabacz.
Nie jest to jednak film opowiadający historię i dokonania Kościoła opolskiego w ciągu ubiegłych 50 lat. - Zależało mi na tym, żeby to nie był pomnik, żeby to nie była opowieść historyczna. Jeszcze na etapie powstawania koncepcji filmu podczas rozmów widziałem, że są oczekiwania, żeby opowiedzieć o historii. Ja sobie wtedy powiedziałem: nie. To ma być opowieść o Kościele żywym, o Kościele, który istnieje, realizuje się w bardzo różnych momentach życia. Stąd mamy w filmie i początek życia jak i kres życia, jak i wszystko co je wypełnia – stąd mamy życie sakramentalne, życie modlitwy, zaangażowanie charytatywne. Uważny widz dostrzeże, że w ten film zostały wszyte wszystkie siedem sakramentów. Jest to więc opowieść, która jest także zadaniem dla widzów. Film ma też określoną strukturę, która nas prowadzi od zimy aż do rozkwitu lata, od starości aż do młodości, do początków życia. Po to, by pokazać, że ta historia – w rozumieniu sytuacji, które opowiadam – prowadzi nas do nadziei, do nowego otwarcia - powiedział „Gościowi Opolskiemu” przed premierą ks. Marek Lis.
Wśród gości zaproszonych na premierę był także biskup opolski Andrzej Czaja, z którym przed projekcją rozmawiała Hanna Honisz z TVP3 Opole. - Piękne, żywe i ciągle młode oblicze Kościoła, które jest najbardziej pociągające. Niezależnie od tego czy tak jak Kościół wrocławski ma 1000 lat, czy jak Kościół opolski 50 lat - mówił bp Czaja wspominając spotkanie z bezdomnym Bogdanem, które uświadomiło ordynariuszowi diecezji „kto jest moją pierwszą rodziną, kto mnie najbardziej potrzebuje”. - W prostych relacjach jest coś z piękna Królestwa Bożego. W nich odkrywam sens posługiwania – nieraz trudnego, nieraz lekceważonego. W prostych ludziach jest zawsze coś z oblicza Jezusa - mówił biskup opolski.
W filmie wypowiadają się m.in. abp Alfons Nossol, ks. Jerzy Dzierżanowski, dr Joanna Matlachowska-Pala z hospicjum „Betania”, Piotr Mikołaszek z „Barki”, Aleksandra Ślepecka z „Domu Nadziei”, o. Przemysław Wysogląd SJ, o. Damian Dybała OMI, wolontariusze duszpasterstwa młodzieży, Marysia i Sebastian Pecowie (dziennikarz radia „Doxa”) oraz ich dzieci.
- Chciałbym opowiedzieć więcej. Problem polegał na tym, że samych rozmów mieliśmy nagranych ponad 10 godzin. Materiał, który mam być może pozwoliłby na stworzenie jakiegoś serialu o diecezji opolskiej. Chciałem opowiedzieć jeszcze kilka innych historii, ale tego - jako reżyser i scenarzysta filmu - na razie zdradzać nie będę – powiedział nam ks. M. Lis.
Film „Porozmawiajmy o Kościele” będzie wyemitowany w TVP3 Opole w najbliższą niedzielę 2 października o godz. 19.10.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.