Centrum Kungoni to życiowe dzieło o. Claude Boucher ze Zgromadzenia Misjonarzy Afryki, aby uczcić bogactwo kulturowego i artystycznego dziedzictwa Malawi.
O. Claude przybył do Malawi w 1967 roku z Kanady jako kapłan Misjonarzy Afryki (Ojców Białych). Jest jednocześnie artystą i antropologiem. To dzięki jego osobistemu zetknięciu z kulturowymi i artystycznymi tradycjami Malawi powstało Centrum Kungoni.
Centrum Kultury i Sztuki Kungoni znajduje się w wiosce Mua, w dystrykcie Dedza, około 60 km od Salimy w Malawi. Przez lata ośrodek zdobył uznanie za jakość i zainteresowanie rzeźbami oraz za doskonałość muzeum etnograficznego.
Misjonarze Afryki (Ojcowie Biali) po raz pierwszy przybyli do Mua w 1902 roku.
kasiyamaliro KUNGONI CENTRE OF CULTURE AND ART - Mua Mission - OPEN DAY - 2022- Od tego czasu miejsce, w którym po raz pierwszy rozbili trzy namioty, aby rozpocząć misję ewangelizacyjną, stało się prężnie działającą parafią katolicką oraz rezerwatem wiedzy kulturowej i latarnią morską dla refleksji i zachowania kultury Malawi - pisze z Malawi o. Paweł Hulecki MAfr, z Rady Generalnej Zgromadzenia.
- Perłą Centrum jest Muzeum Chamare, które zapewnia zwiedzającym wprowadzenie do bogactwa kultur Chewa, Ngoni i Yao ze środkowego i południowego Malawi, a także na temat ludu Batwa, pierwotnych i obecnie zaginionych mieszkańców Malawi - mówi misjonarz.
Muzeum posiada trzy pomieszczenia, w których znajdują się fotografie, panele tekstowe i ekspozycje przedmiotów.
Jest tam również ukazana historia z wczesnej historii misji w rejonie Mua. - Muzeum ukazuje maski Nyau. Nyau lub Gule wamkulu to "wielki taniec" tajnych stowarzyszeń Nyau i Chewa. Gule wamkulu został uznany przez UNESCO za arcydzieło ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości w 2005 r. - dodaje o. Paweł.
Muzeum Chamare dostarcza również szczegółowych informacji na temat rytuałów i inicjacji dla ludu Chewa, Ngoni i Yao. Jest to również kronika, historia pracy misyjnej Misjonarzy Afryki, Ojców Białych w Malawi sięgająca 1902 roku.
Strona Centrum Kungoni: http://kungoni.org/
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.