Grupa teatralna "Berecik" przygotowała spektakl oparty na dramacie i poezji Karola Wojtyły.
Dom parafialny w Łącku tętni życiem. Ostatnio odbyła się tam premiera spektaklu „Być dobrym jak chleb” w wykonaniu grupy teatralnej „Berecik” (przy GOK w Łącku) w oprawie muzycznej zespołu „Leggero” (przy parafii św. Jana Chrzciciela w Łącku).
Scenariusz spektaklu oparty został na dwóch utworach - dramacie „Brat naszego Boga” oraz „Pieśni o Bogu ukrytym” autorstwa Karola Wojtyły. Obydwa te utwory powstały na wczesnym etapie jego powołania kapłańskiego.
„Pieśń o Bogu ukrytym” powstała w 1946 roku, jeszcze w okresie seminaryjnym. Był to debiut poetycki późniejszego papieża, opublikowany na łamach „Głosu Karmelu” wydawanego w Krakowie. Z kolei dramat „Brat naszego Boga”, opowiadający historię Adama Chmielowskiego, został napisany przez Karola Wojtyłę w latach 1944-1950. Warto dodać, że już jako papież, autor dramatu beatyfikował i kanonizował brata Alberta.
Spektakl teatralny zapoczątkował obchody rocznicy śmierci św. Jana Pawła II w łąckiej społeczności, o czym wspomniał w słowie wprowadzającym proboszcz parafii ks. Czesław Noworolnik.
Młodzież z ogromnym zaangażowaniem zaprezentowała fragment historii życia Adama Chmielowskiego, późniejszego brata Alberta.
Adam Chmielowski to niezwykle interesująca postać, uznany malarz, autor ponad 60 obrazów olejnych, dodatkowo ok. 40 akwarel i rysunków, powstaniec styczniowy, ciężko ranny w bitwie pod Mełchowem (powiat częstochowski), w wyniku obrażeń została mu amputowana noga, późniejszy zakonnik franciszkański, założyciel zgromadzenia albertynów i albertynek, znany z pomocy ubogim i bezdomnym. To on prowadził pierwszy w Krakowie przytułek, w którym mieszkał razem z nimi. Kolejne powstały m.in. we Lwowie, Tarnowie i Zakopanem. Swoje życie poświęcił nędzarzom, porzucając karierę malarską.
Sceny teatralne uzupełniały utwory muzyczno-wokalne wykonywane przez zespół „Leggero”. Sala domu parafialnego wypełniona była po brzegi, a młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi oklaskami.
Wystąpili:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.