Świątynia dzisiaj obchodzi swoje święto a chętni mogli zwiedzać jej zakamarki.
Z okazji przypadającego w poniedziałek 16 października wspomnienia św. Jadwigi Śląskiej, parafia w Legnickim Polu przygotowała tzw. Dni Jadwiżańskie. Oprócz, jak wiadomo, uroczystych Eucharystii było też coś dla miłośników muzyki i piękna architektury. Dla tych pierwszych w piątek wieczorem 13 października odbył się koncert, a dla tych drugich - zwiedzanie niedostępnych zazwyczaj miejsc bazyliki mniejszej. Chętnych nie zabrakło i dość licznie stawili się, aby wejść na chór, przejść się korytarzami a nawet... zejść do krypty umieszczonej pod posadzką bazyliki.
Była to pierwsza tego typu okazja. Kościół od wielu lat przechodzi kolejne etapy renowacji. Już teraz możemy oglądać przepiękne odrestaurowane freski czy też ołtarz główny. To one kontrastują w głównej mierze z białymi ścianami wnętrza. Ten kontrast podkreślają liczne freski, które opowiadają historię krzyża świętego, narzędzia śmierci Jezusa. W malunkach odnajdziemy więc historię Izraelitów kąsanych przez węże na pustyni i wybawienie ukąszonych wpatrujących się w miedzianego węża a także historię odnalezienia krzyża świętego przez św. Helenę.
Świątynia powstała w dobie kontrreformacji, gdy księstwo legnickie było protestanckie a klasztor benedyktynów w Legnickim Polu wydawał się być katolicką wyspą wiary w morzu protestantów. Macierzystym klasztorem dla zakonników z Legnickiego Pola był klasztor w czeskich Opatowicach. To stamtąd miała sprowadzić benedyktynów księżna Jadwiga, późniejsza święta, i dać im fundację w miejscu znalezienia zwłok jej syna, księcia Henryka II Pobożnego. Po wiekach i zawirowaniach związanych z reformacją, benedyktyni wracają w to miejsce ale ich macierzystym domem jest już czeskich Broumov. Związki z czeską prowincją wpłynęły bardzo mocno na wygląd nowo budowanego zespołu klasztornego, gdyż budowa została powierzona znanemu praskiemu architektowi - Kilianowi Ignacemu Dientzenhoferowi. To on stał się autorem przepięknej nowej, barokowej świątyni pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego.
Obecnie świątynia nosi podwójne wezwanie - zarówno historyczne Podwyższenia Krzyża Świętego jaki św. Jadwigi Śląskiej. To drugie zostało nadane zaraz po powstaniu diecezji legnickiej wolą biskupa Tadeusza Rybaka. Wówczas to kościół stał się sanktuarium dla diecezji legnickiej św. Jadwigi Śląskiej. I od tego czasu 16 października przypada uroczystość dla tej świątyni.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.