Za najlepszą biografię wydaną w Polsce w 2022 roku kapituła konkursu uznała książkę autorstwa Wojciecha Orlińskiego "Kopernik. Rewolucje".
Wyróżnienie zostało wręczone w trakcie 54. Rybnickich Dni Literatury. "Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, biografia człowieka, który "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię", to opowieść o wielkim naukowcu pokazana w kontekście społecznym, politycznym i kulturalnym, idealnie wpisująca się w obchody 550. urodzin Kopernika. Nagrodę Wojciechowi Orlińskiemu wręczył prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Do rąk laureata trafiła statuetka Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz i nagroda pieniężna w wysokości 50 tys. zł. – To moja pierwsza taka nagroda w życiu – mówił na gali Wojciech Orliński, 8. laureat Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz, nie kryjąc radości z wyróżnienia.
– Otwierałam tę książkę miotana herzklekotami – czy są wzory? Modele, tabele, wykresy i bezkresy danych? I tak, i nie. Nagrodziliśmy metodę Wojciecha Orlińskiego na wybór bohatera, bohaterów i metodę pisania o tychże bohaterach – mówiła Agata Passent, członkini kapituły w laudacji wygłoszonej na cześć zwycięzcy.
Wojciech Orliński to dziennikarz, autor książek podróżniczych, fantastycznych i publicystycznych, nauczyciel chemii i bloger. Jego książka walczyła już o nagrodę w 2020 roku – w konkursie nominowana była publikacja "Człowiek, który wynalazł internent" o Paulu Baranie.
Nagroda Literacka Juliusz została przyznana po raz pierwszy w 2016 roku. Od 2019 roku nagroda przyznawana jest za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim. Przypomnijmy, że do tegorocznej edycji zgłoszono 40 pozycji, spośród których kapitała w składzie: Agata Passent, Ewa Niewiadomska, Anna Cieplak, Zbigniew Kadłubek, Tadeusz Sławek pod koniec czerwca tego roku wybrała najlepszą piątkę:
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.