Rybnik. Nagroda Literacka Juliusz dla biografii Kopernika

Za najlepszą biografię wydaną w Polsce w 2022 roku kapituła konkursu uznała książkę autorstwa Wojciecha Orlińskiego "Kopernik. Rewolucje".

Wyróżnienie zostało wręczone w trakcie 54. Rybnickich Dni Literatury. "Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, biografia człowieka, który "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię", to opowieść o wielkim naukowcu pokazana w kontekście społecznym, politycznym i kulturalnym, idealnie wpisująca się w obchody 550. urodzin Kopernika. Nagrodę Wojciechowi Orlińskiemu wręczył prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Do rąk laureata trafiła statuetka Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz i nagroda pieniężna w wysokości 50 tys. zł. – To moja pierwsza taka nagroda w życiu – mówił na gali Wojciech Orliński, 8. laureat Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz, nie kryjąc radości z wyróżnienia.

– Otwierałam tę książkę miotana herzklekotami – czy są wzory? Modele, tabele, wykresy i bezkresy danych? I tak, i nie. Nagrodziliśmy metodę Wojciecha Orlińskiego na wybór bohatera, bohaterów i metodę pisania o tychże bohaterach – mówiła Agata Passent, członkini kapituły w laudacji wygłoszonej na cześć zwycięzcy.

Wojciech Orliński to dziennikarz, autor książek podróżniczych, fantastycznych i publicystycznych, nauczyciel chemii i bloger. Jego książka walczyła już o nagrodę w 2020 roku – w konkursie nominowana była publikacja "Człowiek, który wynalazł internent" o Paulu Baranie.

Nagroda Literacka Juliusz została przyznana po raz pierwszy w 2016 roku. Od 2019 roku nagroda przyznawana jest za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim. Przypomnijmy, że do tegorocznej edycji zgłoszono 40 pozycji, spośród których kapitała w składzie: Agata Passent, Ewa Niewiadomska, Anna Cieplak, Zbigniew Kadłubek, Tadeusz Sławek pod koniec czerwca tego roku wybrała najlepszą piątkę:

  • Karolina Dzimira-Zarzycka, Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2022.
  • Wojciech Orliński, Kopernik. Rewolucje, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2022.
  • Krzysztof Siwczyk, Sygnał w zenicie, Wydawnictwo Austeria, Kraków – Budapeszt – Syrakuzy 2022.
  • Rusłan Szoszyn, Lodołamaczka. Swietłana Cichanouska, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2022.
  • Krzysztof Umiński, Trzy tłumaczki, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2022.
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg