„Lech Kaczyński” dla Kilara

Choć zwykle rzadko odbiera przyznawane mu wyróżnienia osobiście, to jednak ze względu na rangę nagrody zjawił się w Warszawie osobiście.

8 maja w warszawskim kościele św. Krzyża po raz pierwszy wręczono Honorową Nagrodę imienia Lecha Kaczyńskiego. Otrzymał ją wybitny polski kompozytor - Wojciech Kilar. Choć zwykle rzadko odbiera przyznawane mu wyróżnienia osobiście, to jednak ze względu na rangę nagrody zjawił się w Warszawie osobiście. Odbierając wyróżnienie wyraził nadzieję, że będzie ono utrwalać pamięć o zmarłym prezydencie. Jak mówił kompozytor, pozostawił on w spadku sen o Polsce, w której słowa Bóg, Honor i Ojczyzna znaczyć będą tyle, co u naszych przodków. "Ideą tej nagrody jest uhonorowanie wybitnego twórcy, który polską tradycję narodową wzmacnia, kontynuuje i interpretuje w świetle doświadczeń nowoczesności" - powiedział przewodniczący kapituły prof. Zdzisław Krasnodębski. W skład gremium przyznającego wyróżnienie, a powołanego przez Jadwigę Kaczyńską wchodzą: Zdzisław Krasnodębski, Andrzej Gwiazda, Janusz Krasiński, Zuzanna Kurtyka, Bogusław Nizieński, Jan Olszewski oraz Joanna Wnuk-Nazarowa. Urodzony we Lwowie, a od 1948 mieszkający w Katowicach, Wojciech Kilar znany jest na świecie ze swoich utworów symfonicznych, ale głównie z muzyki filmowej. Stworzył kompozycje do ponad 130 obrazów. Współpracował m.in. z Jane Campion, Francisem  Fordem Coppolą, Romanem Polańskim i Krzysztofem Kieślowskim.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja