Nietrudno być radosnym, hojnym, cierpliwym i dobrym dla innych, kiedy w życiu wszystko się układa.
Edward Sri, Sztuka życia, W drodze, Poznań 2024.
Każdy z nas pragnie być człowiekiem godnym zaufania, roztropnym, sprawiedliwym, odważnym i opanowanym – człowiekiem cnotliwym. Edward Sri, podążając za nauką św. Tomasza z Akwinu, przychodzi nam z pomocą, stając się przewodnikiem po cnotach. Dzięki intrygującym przykładom z codziennego życia możemy je lepiej poznać i zrozumieć. Odkryć, że istnieje ścisły związek między wzrastaniem w cnotach a umiejętnością budowania relacji i rozwojem osobistym.
– Nietrudno być radosnym, hojnym, cierpliwym i dobrym dla innych, kiedy w życiu wszystko się układa; gdy czujemy się zdrowi, mamy dobry dzień i cieszymy się otaczającymi ludźmi. Czy jednak będziemy radośni i hojni dla osoby, która właśnie w tej chwili nas irytuje? Czy będziemy cierpliwi i dobrzy dla żony, gdy jesteśmy zmęczeni? Czy będziemy opiekuńczy wobec dzieci, gdy w pracy przeżywamy stres albo czujemy się przytłoczeni życiem? Cnotliwa osoba to ktoś, na kogo można liczyć, że zawsze, konsekwentnie będzie dawać z siebie to, co najlepsze, bez względu na okoliczności – napisał Edward Sri w książce Sztuka życia (tytuł oryginalny: The Art of Living. The Cardinal Virtues and the Freedom to Love).
Książka jest popularyzatorską pozycją na temat cnót kardynalnych, które dotyczą przede wszystkim naszych relacji z innymi i naszego funkcjonowania w tym świecie. Punktem wyjścia jest streszczony Traktat o cnotach św. Tomasza z Akwinu.
Całość podzielona jest na dwie części. Pierwsza stanowi wyjaśnienie, czym w ogóle są cnoty i w jaki sposób pozwalają nam żyć dobrze, w jaki sposób doskonaląc się w nich, rozwijamy sztukę życia. Cześć druga to omówienie cnót kardynalnych (tj.: roztropność, męstwo, umiarkowanie, sprawiedliwość) w ujęciu świętego Tomasza z Akwinu. Wszystko poprzedzone prezentacją tego, jak cnoty ze sobą współpracują. Całość zamyka epilog, podziękowania i notka o autorze.
Sztuka życia to jakby translacja nauki o cnotach z Summy teologicznej na język i sytuacje powszechnie znane. To przewodnik po tym, jak praktykować cnoty, dlaczego i po co. To lektura obowiązkowa dla absolutnie każdego, kto chce żyć pełnią.
Edward Sri, Sztuka życia, W drodze, Poznań 2024. Przeczytaj fragment !
***
Edward Sri – teolog, mówca, autor licznych bestsellerów. Nakładem Wydawnictwa W drodze ukazały się: W drodze z Maryją. Biblijna podróż z Nazaretu pod krzyż (2019), Kim jestem, by osądzać? Odpowiedź na relatywizm – logicznie i z miłością (2019), napisana we współpracy z Curtisem Mitchem Ewangelia według św. Mateusza. Katolicki Komentarz do Pisma Świętego (2022). Gospodarz programu Symbolon: The Catholic Faith Explained emitowanego przez katolicką stację telewizyjną EWTN. Wraz z Curtisem Martinem założył FOCUS – wspólnotę zrzeszającą katolickich studentów na uczelniach w USA. Jest przewodnikiem po Rzymie i Ziemi Świętej, pracuje jako adiunkt w Augustine Institute.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...