Wrocław: Festiwal Kultury Żydowskiej

Koncerty, wystawy, warsztaty oraz przedstawienia teatralne znalazły się w programie 13. Festiwalu Kultury Żydowskiej "Simcha", który w niedzielę rozpoczął się we Wrocławiu.

Główne wydarzenia festiwalowe odbywają się w Dzielnicy Czterech Świątyń, miejscu gdzie w bliskim sąsiedztwie znajdują się świątynie różnych wyznań: sobór prawosławny, kościoły rzymskokatolicki i ewangelicko-augsburski oraz synagoga.

Jak podkreślają organizatorzy "Simchy", festiwal opiera się na czterech filarach. Pierwszy, prowadzony przez artystów rożnych dziedzin sztuki, ma zachęcać uczestników do "aktywnego rozwijania twórczej ekspresji". W ramach tego bloku odbywają się warsztaty oraz happeningi.

Drugi, na który składają się spotkania i warsztaty ma charakter edukacyjny, a jego celem jest ukazanie kultury żydowskiej w szerszym kontekście.

Istotnym elementem festiwalu jest również pokaz filmów związanych z kulturą żydowską. W większości prezentowane filmy to obrazy pokazywane na warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Żydowskie Motywy.

Wreszcie ostatni filar stanowią koncerty. "To okazja do zaprezentowania szerszej publiczności, bardzo różnorodnej, żydowskiej muzyki, wykonywanej na bardzo wysokim poziomie artystycznym" - podkreślają organizatorzy "Simchy".

Podczas pierwszego dnia festiwalu jego uczestnicy będą mogli m.in. wysłuchać prelekcji na temat tradycyjnych potraw żydowskich czy wziąć udział w warsztatach tańca.

W niedzielę w synagodze zostanie również otwarta wystawa "Kolekcja Saravala. Hebrajskie rękopisy i pierwsze druki we Wrocławiu". To zbiór rękopisów, które powstały w rożnych ośrodkach europejskich, a niektóre z nich w Turcji i Algierii. Najstarszy egzemplarz pochodzi z XIII w., najmłodszy zaś z XIX w. Prezentowany księgozbiór reprezentuje trzy żydowskie tradycje - włoską, sefardyjską i aszkenazyjską.

Festiwal oficjalnie zainauguruje wieczorny koncert w Synagodze pod Białym Bocianem. Miłośnicy muzyki klasycznej będą mogli wysłuchać występu kantora wiedeńskiej gminy żydowskiej Shmuela Barzilaia, któremu będzie towarzyszył wrocławski organista Piotr Rojek oraz Chóru Synagogi pod Białym Bocianem.

Festiwal zakończy się 3 czerwca. (PAP)

pdo/

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja