Grand Prix dla „The 13th Day”

Obraz „The 13th Day” w reżyserii braci Iana i Dominica Higginsów zdobył Grand Prix XVI Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie.

Film, doceniony za prostotę formy, nagrodzono za „przypomnienie bardzo ważnego przesłania dla świata zawartego w orędziu Matki Bożej i przekazanego dzieciom w Fatimie”.

Na Festiwal, odbywający się pod patronatem prymasa Polski seniora kard. Józefa Glempa, zgłoszono 170 filmów i programów telewizyjnych oraz 30 programów radiowych z 24 krajów z całego świata. Jury nagrodziło prace w kilku kategoriach, m.in. filmu fabularnego, dokumentalnego i amatorskiego, programu edukacyjnego i telewizyjnego, prace multimedialne oraz programy radiowe.

Pierwszą nagrodę za film fabularny otrzymała wyprodukowana dla TVP1 „Wierność” Pawła Woldana. „Scena faktu przedstawia tworzenie filmu o postaci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, w którym młoda reżyser podejmuje zamiar weryfikacji jego legendy i popularności. Proste ukazanie postaci ks. Jerzego daje odwagę do naśladowania jego heroicznych postaw: bezkompromisowości wobec zła i kłamstwa oraz do zwyciężania zła dobrem” - napisano w uzasadnieniu przyznania nagrody.

Za najlepszy film dokumentalny uznano z kolei obraz pt. „Kolumbia - świadectwo dla świata” Dominika Tarczyńskiego. Film nagrodzono za pokazanie prawdziwego oblicza dzisiejszej Kolumbii, gdzie wiara katolicka i odważne wyznawanie jej przez rządzących prowadzi do eliminowania przestępczych marksistowskich mafii narkotykowych. „Świadectwo autentycznej wiary polityków jest dla nas nadzieją na naprawienie życia publicznego w Polsce” - podkreśliło jury.

Wśród programów telewizyjnych zwyciężyła produkcja pt. „Paweł z Tarsu. Pojednanie światów” Grzegorza Misiewicza, który wyróżniono za ciekawe ukazanie źródeł chrześcijaństwa poprzez życie i działalność św. Pawła, w tym m.in. za „doskonałe udokumentowanie i dotarcie do unikalnych miejsc i śladów” po świętym.

W kategorii „programy edukacyjne” pierwsze miejsce zdobyła produkcja Grzegorza Brauna „Eugenika”. Program nagrodzono za „ukazanie w jednoznaczny sposób historycznych korzeni współczesnej eugeniki i elementów międzynarodowego spisku przeciwko życiu i godności człowieka”.

Za najlepszą produkcję radiową uznano reportaż „Tęsknię za domem” Anny Gawrońskiej-Piotrowskiej z Radia Warszawa. Autorka opowiedziała historię 27-latka, który jako półtoraroczne dziecko trafił do Domu Dziecka. Sam „odarty” z rodzicielskiej miłości, dzięki przyjaznej pomocy innych doświadczył żywej obecności Chrystusa, który zainspirowała go do zaangażowania się na rzecz poprawy życia trudnej młodzieży.

Na festiwalu od lat pokazywane są także ciekawe projekty multimedialne, m.in. strony internetowe. W tym roku wyróżniono stronę Gloria.tv - interaktywny portal dla katolików i użytkowników internetu wszystkich języków i narodowości. Witrynę doceniono za „największą bazę filmów i programów, które opowiadają się za zachowaniem, poparciem i rozpowszechnieniem Kościoła katolickiego i wiary katolickiej, zachowaniem praw dzieci nienarodzonych i upośledzonych, jak i również ludzi starych i chorych, ochroną małżeństwa i rodziny”.

Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów organizowany jest przez Katolickie Stowarzyszenie Filmowe im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego i Klasztor Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie. Tegoroczny przegląd odbył się w ramach obchodów Roku Kolbiańskiego.

Na temat filmu braci Higgins zobacz też tutaj.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama