Nysa na Opolszczyźnie należy do piękniejszych miast regionu. Jest wiele powodów, aby ją odwiedzić.
Foto: Urząd Miejski w Nysie/GN Nysa to jeden z największych w Europie system fortów i bastionów, które zagospodarowane służą turystom, nie tylko miłośnikom historii – Trasę wyznacza 16 płyt z brązu. Idąc ich śladem, zwiedzi się najważniejsze zabytki miasta oraz miejsca związane z życiem błogosławionej nysanki – zachęca Edyta Bednarska-Kolbiarz. Foldery opisujące szlak można nabyć w Centrum Informacji Turystycznej oraz u sióstr elżbietanek. Bł. Maria Luiza Merkert jako pierwsza zajęła się opieką nad chorymi w ich domach. Przed nią taka forma pomocy była nieznana.
Walczy armia Napoleona
Prawdziwym rarytasem jest Rynek Solny, z zachowaną bogatą architekturą domu macierzystego Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety (w nim znajduje się izba pamięci bł. Marii L. Merkert), kościołem Wniebowzięcia NMP, Kolegium i Gimnazjum Jezuickim, kościołem Zwiastowania NMP oraz dworem i pałacem biskupim.
– Urok tego miejsca na długo zapadnie w pamięci – przekonuje szefowa nyskiego Biura Promocji. Warto zwiedzić również – otoczony zadbanym parkiem – system pruskich fortyfikacji (tzw. Twierdza Nysa) – jeden z największych w Europie. Okazałe obiekty forteczne były niegdyś elementem obronnym miasta, w którym więzieni byli m.in. Charles do Gaulle czy twórca karty praw wolności markiz de la Fayette. Dziś przyciągają rzesze turystów, nie tylko miłośników historii. – Każdego roku na przełomie lipca i sierpnia odbywa się tu inscenizacja bitwy napoleońskiej z 1807 roku. Jest to największe widowisko batalistyczne w tej części Polski – opowiada szefowa Biura Promocji w Nysie.
Miasto położone jest nad malowniczym Jeziorem Nyskim, w którego lustrze odbijają się pobliskie Góry Opawskie. Od kilku lat Nysa jest atrakcyjnym ośrodkiem dla wodniaków. Kwitnie tu żeglarstwo, kajakarstwo, odbywają się eliminacje Mistrzostw Polski w Skuterach Wodnych. – W lipcu nad naszym jeziorem odbywa się imponujące widowisko pirotechniczne „Festiwal ognia i wody”. Trzeba je zobaczyć koniecznie – zachęca Edyta Bednarska-Kolbiarz. Miasto dysponuje rozległą bazą noclegową, można więc spędzić w nim kilka dni, a nawet cały urlop. Więcej na: www.nysa.pl. Do Nysy można dojechać autostradą A4 (zjazd za Opolem) lub DK 408 (przez Kędzierzyn-Koźle, Głogówek i Prudnik).
***
Letnie imprezy w Nysie
25 czerwca - Noc Świętojańska
24-26 czerwca - Grand Prix Polski w siatkówce plażowej
9 lipca - Festiwal ognia i wody
16-17 lipca - eliminacje Mistrzostw Polski Skuterów Wodnych
24 lipca - średniowieczny Jarmark Jakubowy
29-31 lipca - dni Twierdzy Nysa
12 sierpnia - Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny
26-28 sierpnia - Metalowa Twierdza
27-28 sierpnia - regaty żeglarskie o „Błękitną wstęgę Jeziora Nyskiego”
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...