Cesaria Evora wystąpi w Polsce

Pochodząca z Wysp Zielonego Przylądka pieśniarka Cesaria Evora kolejny raz wystąpi w Polsce. Śpiewająca etniczne utwory pieśniarka przypomni podczas warszawskiego koncertu swoje dawne i nowe przeboje.

"Evora zaśpiewa mieszankę wybranych piosenek z jej starszych i nowszych albumów. Występ potrwa około 1,5 godziny" - poinformowała Anna Pupin, zajmująca się promocją koncertu. Wśród wykonanych piosenek pojawi się prawdopodobnie "Miss Perfumado". Jest to ulubiona piosenka Evory, co podkreślała w wywiadach.

Cesaria Evora urodziła się w 1948 r. w Mindelo na Wyspach Zielonego Przylądka. Zaczęła śpiewać w wieku 16 lat, występowała w kawiarniach, tawernach, klubach. Przełomowym momentem w jej życiu okazał się koncert w 1986 r. w Portugalii. Tam dostrzegł ją jej przyszły agent Jose da Silva. Pierwsze dwa albumy "La Diva aux pies nus" i "Distino di Belita" wydała we Francji.

W 1992 r. Cesaria Evora wydała płytę "Miss Perfumado", która w samej tylko Francji sprzedała się w ponad 300 tys. egzemplarzy i otworzyła jej drzwi do światowej kariery. Evora nazywana jest "bosonogą divą", gdyż na swoich koncertach występuje zazwyczaj boso. Artystka śpiewa w języku kreolskim lub - rzadziej - w portugalskim.

Uhonorowana za całokształt twórczości najwyższym francuskim odznaczeniem - Legią Honorową - laureatka nagrody Grammy w roku 2004, Evora już kilkakrotnie gościła w Polsce. "Artystka lubi Polskę z wzajemnością. Nasz kraj był jednym z pierwszych, w którym jej przedostatni album, +Nha Sentimento+, został nagrodzony Złotą Płytą " - zaznaczyła Pupin.

W 2006 roku Evora zaprosiła do współpracy przy swojej płycie "Rogamar" polską wokalistkę jazzową Dorotę Miśkiewicz. Obie panie nagrały utwór "Um Pincelada", czyli "Muśnięcie pędzlem".

Evora nagrała w sumie 17 albumów. W wielu krajach (w Portugalii, Grecji, Kanadzie i Polsce) były one nagradzane złotymi i platynowymi płytami. Wydany w roku 2009 album "Nha Sentimento" jest powrotem do korzeni artystki. Tworzą go melancholijne utwory poświęcone tematyce trudów codziennego życia, utrzymane w charakterystycznym dla pieśniarki stylu "morna".

Ostatnia jej płyta, wydana w ubiegłym roku "Cesaria Evora &...", to zbiór duetów z artystami, z którymi Evora już śpiewała. Na płycie znalazły się też polskie akcenty: piosenki nagrane z Kayah i Dorotą Miśkiewicz.

Pieśniarka wystąpi w Polsce z trzema koncertami: 17, 19 i 21 czerwca. W piątek zaśpiewa w Lublinie, w niedzielę w Warszawie, a we wtorek na festiwalu Szczecin Music Fest.

Niedzielny występ Evory w Warszawie będzie koncertem z zapoczątkowanego w roku 2008 cyklu Deutsche Bank Invites, obejmującego wybitne osobowości światowej i polskiej muzyki. Wśród zaproszonych do tej pory gości znaleźli się m.in. Leonard Cohen i Herbie Hancock.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama