Zarażeni kinem, czyli Tofifest

25 czerwca wystartuje w Toruniu 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest, jeden z najpoważniejszych przeglądów światowego kina w Polsce

Wręczeniem Specjalnego Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą Jerzemu Stuhrowi oraz drugim w Europie pokazem odrestaurowanej kopii Mechanicznej Pomarańczy Stanleya Kubricka rozpocznie się w sobotę 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest w Toruniu. Wśród gości imprezy znaleźli się  m.in. sześciokrotnie nominowany do Oscara irlandzki reżyser Jim Sheridan oraz zdobywca Nagrody Akademii Jiri Menzel.

W ramach festiwalu zaprezentowane zostaną panoramy Nowego Kina Serbii i Młodego Kina Litewskiego, pierwsza polska retrospektywa brytyjskiego nurtu Młodych Gniewnych oraz przeglądy towarzyszące wizytom Jima Sheridana i Jiriego Menzla. Obydwaj reżyserzy odbiorą w Toruniu przyznane im przez Tofifest Specjalne Złote Anioły.

Specjalne miejsce zajmuje w programie Tofifest znakomity polski filmowiec Grzegorz Królikiewicz, któremu zostanie poświęcona najpełniejsza na polskich festiwalach filmowych retrospektywa. Wśród gości i jurorów festiwalu znajdą się też Robert Więckiewicz, Marta Żmuda -Trzebiatowska, Paweł Sala, Borys Lankosz, Włodzimierz Niderhaus, Tadeusz Sobolewski, Przemysław Wojcieszek i Krzysztof Zanussi.   

W głównym konkursie On Air startuje osiem niepokornych, w większości premierowych, debiutów filmowych reprezentujących 10 krajów świata. Wśród nich  Schastye moye/My Joy Sergeia Loznitsy (Ukraina-Niemcy-Holandia) będący przypowieścią o współczesnej Rosji,  Siberia. Monamour  w reżyserii Slavy Rossa reprezentujący Rosję, czy serbski Tilva Ros autorstwa Nikoli Razaica. W konkursie znajdzie się także obraz „Black Bloo”  Miaoyan Zhang'a o procederze handlu krwią i epidemii AIDS w Chinach.W konkursie zobaczymy też reprezentantów Belgii, Iranu, Polski i Francji.

Twórcom wywodzącym się z ziemi rodzinnej Tofifest Kujaw i Pomorza festiwal wręcza nagrodę Flisaka. W tym roku trafi ona w ręce utalentowanego aktora Piotra Głowackiego (Oda do radości, Ukryci, Dom zły) i cenionego dokumentalisty Marcina Sautera (Na północ od Kalabrii, Kino objazdowe).

Wieczory na Tofifest można spędzać nie tylko w kameralnych kinach, w jakich odbywa się festiwal, ale także w kinie plenerowym Open Space, ulokowanym w fosie i murach toruńskiego zamku krzyżackiego. Festiwal zakończy się 1 lipca, a szczegóły można znaleźć na stronach www.tofifest.pl .

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama