Teatralne wakacje

W lipcu i w sierpniu większość teatrów publicznych, m.in. Teatr Narodowy, Powszechny, Polski korzysta z przerwy wakacyjnej. Odwrotnie sytuacja przedstawia się w prywatnych teatrach - latem grają w Polonii, Och-Teatrze, Kamienicy, Bajce, Imce, Buffo, Capitolu.

Tradycyjnie przez całe lato spektakle wystawia Teatr Polonia. Jeszcze w lipcu publiczność zobaczyć może "Jeszcze będzie przepięknie" Przemysława Wojcieszka oraz "Grube ryby" Michała Bałuckiego w reż. Krystyny Jandy. W obsadzie tego ostatniego przedstawienia m.in. Ignacy Gogolewski i Artur Barciś. W sierpniu na scenie Polonii m.in. "Metoda" - pierwsza sztuka hiszpańskiego dramaturga Jordiego Galcerana prezentowana na scenach polskich; grają w niej m.in. Maria Seweryn i Tomasz Karolak.

Polonia, jak co roku, pokazuje też swoje przedstawienia na pl. Konstytucji - plenerowe pokazy biją rekordy popularności wśród warszawiaków. Do końca lipca i w sierpniu za darmo można zobaczyć na scenie pl. Konstytucji "Pchłę Szachrajkę", przygotowaną z okazji stulecia urodzin Jana Brzechwy. Spektakle na pl. Konstytucji grane są zazwyczaj w godzinach szczytu, kiedy przez plac w centrum stolicy przemieszczają się setki osób.

Z przerwy wakacyjnej nie korzysta także Och-Teatr. Jeszcze w lipcu można wybrać się na m.in. "To nie jest kraj dla wielkich ludzi" Michała Walczaka - one-man show w wykonaniu Rafała Rutkowskiego. W sierpniu w Och-Teatrze m.in. przedstawienie "Biała bluzka" oparte na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej, w adaptacji i reżyserii Magdy Umer. W roli Elżbiety występuje Krystyna Janda.

W Teatrze Kamienica w lipcu można będzie zobaczyć m.in. "Romanse... Romanse..." - wieczór romansów śpiewanych w duecie przez Justynę Sieńczyłło i Emiliana Kamińskiego. To multimedialny koncert przeplatany poezją miłosną m.in. Aleksandra Puszkina, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Cypriana Kamila Norwida, Adama Mickiewicza. Przedstawienie "Super Susan" w reż. Marcina Bortkiewicza publiczność zobaczy w lipcu i sierpniu, podobnie jak spektakl "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego w reżyserii Jerzego Bielunasa. Spektakl został uznany przez tygodnik "Polityka" za jedno z dziesięciu najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2009 r. (premiera odbyła się w październiku 2009 r.)

Latem grają także Teatr Bajka, Imka (choć w sierpniu w repertuarze tylko dwa spektakle "Sprzedawcy gumek" - 27 i 28 sierpnia), w Studio Buffo widzowie zobaczą m.in. "Boeing, boeing" - komedię sytuacyjną francuskiego dramaturga Marca Camolettiego i musical "Metro w Buffo".

Pracuje również Teatr Capitol, na deskach którego pokazywane będą m.in. "Drugi rozdział" w reżyserii Wojciecha Adamczyka z udziałem Darii Widawskiej, Tamary Arciuch, Bartka Kasprzykowskiego oraz "Klimakterium i już" w reżyserii Cezarego Domagały. W obsadzie spektaklu znalazły się m.in. Krystyna Sienkiewicz, Barbara Wrzesińska, Elżbieta Jodłowska, Iga Cembrzyńska, Ewa Śnieżanka. W sierpniu także - "Dziwna para" w reżyserii Wojciecha Adamczyka, z udziałem m.in. Artura Barcisia, Cezarego Żaka, Piotra Skargi, Wojciecha Wysockiego i Katarzyny Żak.

Teatr 6. piętro, jako jedna z nielicznych scen komercyjnych, nie wystawia latem spektakli. Wznowienie repertuaru odbędzie się we wrześniu.

W lipcu i sierpniu nie gra także Teatr Komedia. Wakacyjna przerwa urlopowa trwa w większości teatrów publicznych: m.in. Narodowym, Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, Powszechnym, Polskim, Syrena.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg