Obrazy mistrzów malarstwa: El Greca, Goi, Ribery, Tycjana, Veronesa i Zurbarána, które należały do królów Hiszpanii, można już podziwiać na największej ekspozycji sztuki hiszpańskiej, jaką dotąd prezentowano w Polsce.
– Wystawa kreśli panoramę rozwoju różnych form artystycznych w Hiszpanii na przykładzie 100 starannie wybranych eksponatów, należących do hiszpańskiej kolekcji królewskiej. Bogactwo ilościowe i jakościowe oraz różnorodność dzieł sztuki przechowywanych w królewskich pałacach i klasztorach pozwalają prześledzić zmianę upodobań i gustów królewskiego dworu na przestrzeni lat – od XV aż do początków XX wieku, jego wpływ na resztę społeczeństwa oraz szczególne upodobanie do wybranych dzieł hiszpańskich i europejskich mistrzów - wyjaśnił Jose Gabriel Moja Valgañón, kurator krakowskiej ekspozycji.
Rewanż za polskie skarby
Polonikami wśród pokazanych na wystawie przedmiotów są m.in. namalowane w 1596 r. przez Marcina Kobera, malarza dworu polskiego, dwa portrety dzieci króla Zygmunta III Wazy - królewicza Władysława i królewny Anny Marii. Dzieci były wówczas bardzo małe (Władysław miał rok, Anna Maria - trzy lata), jednak przedstawiono je w zupełnie dorosłych, bogato zdobionych sukniach z kryzami. Dziecięce portrety siostrzeńców trafiły do Madrytu być może wraz z arcyksiężną Małgorzatą Habsburżanką, która poślubiła króla Hiszpanii Filipa III.
Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów Korony Hiszpańskiej, którymi zarządza instytucja pod nazwą Patrimonio National de España (Dziedzictwo Narodowe Hiszpanii).
- Zajmujemy się opieką nad dobrami, które przez wieki nagromadzili hiszpańscy monarchowie. Są one stale udostępniane m.in. na wystawach i opisywane w wydawnictwach. Pod naszym zarządem jest 9 pałaców, 12 budynków klasztornych, 16 tys. hektarów parków, 60 ogrodów oraz kolekcje dzieł sztuki obejmujące 150 tys. obiektów. Co roku te miejsca odwiedzają 3 mln osób - opowiada Marina Delgado, rzeczniczka prasowa Patrimonio National.
Krakowska ekspozycja jest rewanżem za zorganizowaną w Pałacu Królewskim w Madrycie przez nasze Muzeum Narodowe wystawę „Polska. Skarby i kolekcje artystyczne, czyli Złote Czasy Rzeczypospolitej”.
Wystawę „Skarby Korony Hiszpańskiej” można oglądać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie (al. 3 Maja 1) do 9 października.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.