Kryzys mieszkaniowy i... przyszłość architektury

Mieszkanie w ujęciu systemowym, ekonomicznym i społecznym, pole sprawczości architektów, zieleń i przyszłość projektowania architektury to tematy nowych cykli spotkań organizowanych przez Instytut Reportażu w Warszawie. Cykle "Pytania o dom" i "Czas na nową architekturę" rozpoczną się w lutym.

"Oba cykle - +Pytania o dom+ i +Czas na nową architekturę+ - rozpoczną się w podobnym czasie i będą się uzupełniać" - powiedział PAP ich pomysłodawca Filip Springer.

"W cyklu +Pytania o dom+ zmierzymy się z tematem kryzysu mieszkaniowego" - podkreślił. "W mniejszym stopniu będziemy się przyglądać aspektom architektonicznym, a w większym - systemowym, ekonomicznym i społecznym" - zaznaczył. "Sprawdzimy, co znaczy dla nas dzisiaj dom, jak się zmienia rozumienie tego pojęcia pod presją różnych czynników, takich jak zwyżki cenowe, perturbacje związane z kredytami czy pandemia" - uzupełnił.

"Będziemy się posiłkować wiedzą z raportów, ale nie tylko. Zaprosimy także ekspertów oraz osoby, które o domu na różne sposoby piszą i opowiadają" - dodał.

Cykl "Czas na nową architekturę" realizowany jest we współpracy z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki (NIAiU), miesięcznikiem "Architektura-Murator" i Invest Komfort.

Jak wskazał, tematem pierwszej debaty będzie to, "w jaki sposób obrazki przejmują dyskusję o architekturze na przykładzie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie". Gośćmi Artura Celińskiego będą fotografka Marta Ejsmont oraz architekt Marcin Czechowicz.

Architektka Monika Arczyńska i dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu Michał Duda porozmawiają zaś o początkach każdego projektu. "Wiele decyzji o tym, co i jak powstanie, zapada, zanim jeszcze ktokolwiek narysuje pierwszą kreskę czy w ogóle pomyśli o budynku" - powiedział.

Podczas kolejnej rozmowy architekci Paweł Grodzicki i Robert Konieczny spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak duże jest pole sprawczości architektów.

Jednym z tematów będzie również zieleń. "Za każdym razem, kiedy rozmawiamy o zieleni w architekturze, kończy się na ogólnych wnioskach, które do niczego nie prowadzą, dlatego chcemy wziąć na warsztat drzewo jako takie i pokazać, że wcale nie musi być zagrożone architekturą czy nową inwestycją" - tłumaczył.

Publiczność będzie miała także okazję uczestniczyć w spotkaniu, jak powiedział Springer, "o tym, kto ma projektować przyszłość architektury". Gośćmi będą dyrektor NIAiU prof. Bolesław Stelmach i architekt Michał Ciomek.

Cykle są przeznaczone nie tylko dla środowiska architektonicznego, ale dla wszystkich osób, które pasjonują się architekturą. "Jest ich coraz więcej. Wybuchy dyskusji, jak w przypadku nowego budynku MSN-u, pokazują, że jest przestrzeń do rozmów o architekturze" - podkreślił.

"Przyszłość architektury i problem mieszkaniowy są złożonymi zagadnieniami, wymagającymi omówienia w serii. To myślenie towarzyszy nam we wszystkich działaniach Faktycznego Domu Kultury. Dzięki temu, że nasze spotkania będą cykliczne, a nie pojedyncze, mam pewność, że rozmowa będzie głębsza, a publiczność wejdzie w cały proces razem z nami, organizatorami" - podsumował.

Zaznaczył, że rozmowy o problemie mieszkaniowym i przyszłości architektury są nam dziś potrzebne. "To przyświeca misji reportażu, który pogłębia nasze bycie w świecie. Nieważne, czy w formie pisania, czy opowieści, posługując się narzędziami reporterskimi, poprzez odpowiedni dobór pytań i rozmówców, można głębiej opowiedzieć jakiś aspekt rzeczywistości" - tłumaczył.

"Chcę budować większą świadomość zjawisk i problemów oraz zdolność ludzi do samodzielnego myślenia o nich" - wskazał.

Cykle są skierowane również do architektów i studentów architektury. "Chciałbym, żeby dyskusja w polskiej architekturze zaczęła mieć intelektualny walor" - podsumował.

Spotkania przybiorą formę debat na żywo, dostępnych także w formie online w mediach społecznościowych oraz na stronie Instytutu Reportażu. Towarzyszyć im będą podsumowania publikowane na portalu instytucji oraz podcasty w serwisach streamingowych.

Pierwsze spotkanie z cyklu "Pytania o dom" pt. "Mieć, być, pomieszkiwać" odbędzie się 17 lutego o godz. 18 w Faktycznym Domu Kultury w Warszawie, a "Czas na nową architekturę" pt. "Co widać, a czego zobaczyć się nie da" 26 lutego o tej samej godzinie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama