Chopin Awangardowy

W sobotę i niedzielę (6 i 7 sierpnia, od 11.00 do 18.00) w Parku i Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli odbędzie się pierwszy plener malarski najciekawszych polskich artystów z niepełnosprawnością intelektualną.

Wśród uczestników pleneru znajdują się m.in. tak znani twórcy nieprofesjonalni jak: Jacek Zdanowski, Radosław Pytelewski
i Klaudiusz Grabisna. Towarzyszą im profesjonaliści, malarz i grafik Piotr Młodożeniec oraz mieszkający we Francji malarze Marie-Louise Bang i Giu Lessin. – Tworzenie niewymuszone, radosne, wspólne, eksperymentalne i niepodlegające ocenie owocuje wspaniałymi, oryginalnymi dziełami sztuki – podkreślają artyści.

Organizatorami pleneru są: znana z wielu spektakularnych wydarzeń artystycznych, wspierających i promujących twórczość artystów niepełnosprawnych intelektualnie Fundacja Awangarda oraz Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w Warszawie.

Fundacja Awangarda to unikatowa fundacja działająca w Polsce na rzecz promocji sztuki artystów niepełnosprawnych intelektualnie. Od 2004 roku Awangarda promuje tę część społeczeństwa, która jest niedoceniana i często wręcz odrzucana. Stara się stworzyć sieć osób niepełnosprawnych intelektualnie, opłacanych za swoją pracę, projektujących i wytwarzających unikatowe produkty artystyczne, które są sprzedawane w Awangarda Studio.

Pierwszy raz w historii muzeum gościmy w naszym parku artystów z niepełnosprawnością intelektualną, tak, aby zwiedzający mogli obserwować proces powstawania ich prac. Ich obrazy, zainspirowane postacią i twórczością Chopina, utworzą wystawę otwartą dla wszystkich zwiedzających Żelazową Wolę.wyjaśnia Alicja Knast, kurator Muzeum Fryderyka Chopina. 

 W Polsce dorosłe osoby niepełnosprawne intelektualnie rzadko mają możliwość rozwijania swojego potencjału artystycznego i pracy zawodowej – podkreśla Margaret Samborska, założycielka i prezes Fundacji Awangarda. – A dzięki sztuce mogą doświadczyć pozytywnej przemiany społecznej, kulturalnej i ekonomicznej. Na plenerach tworzą wspólnie z profesjonalnymi artystami, nawzajem się inspirując. Dodatkowo, dzięki sprzedaży prac, zarabiają pieniądze.

Fundacja Awangarda to duch twórczości, a ja z tym duchem się przyjaźnię. - powiedział Darek Sędrowicz, jeden z artystów promowanych przez Fundację.

Plener jest otwarty dla publiczności. Zwieńczy go wernisaż powstałych prac.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości