W sobotę i niedzielę (6 i 7 sierpnia, od 11.00 do 18.00) w Parku i Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli odbędzie się pierwszy plener malarski najciekawszych polskich artystów z niepełnosprawnością intelektualną.
Wśród uczestników pleneru znajdują się m.in. tak znani twórcy nieprofesjonalni jak: Jacek Zdanowski, Radosław Pytelewski
i Klaudiusz Grabisna. Towarzyszą im profesjonaliści, malarz i grafik Piotr Młodożeniec oraz mieszkający we Francji malarze Marie-Louise Bang i Giu Lessin. – Tworzenie niewymuszone, radosne, wspólne, eksperymentalne i niepodlegające ocenie owocuje wspaniałymi, oryginalnymi dziełami sztuki – podkreślają artyści.
Organizatorami pleneru są: znana z wielu spektakularnych wydarzeń artystycznych, wspierających i promujących twórczość artystów niepełnosprawnych intelektualnie Fundacja Awangarda oraz Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w Warszawie.
Fundacja Awangarda to unikatowa fundacja działająca w Polsce na rzecz promocji sztuki artystów niepełnosprawnych intelektualnie. Od 2004 roku Awangarda promuje tę część społeczeństwa, która jest niedoceniana i często wręcz odrzucana. Stara się stworzyć sieć osób niepełnosprawnych intelektualnie, opłacanych za swoją pracę, projektujących i wytwarzających unikatowe produkty artystyczne, które są sprzedawane w Awangarda Studio.
Pierwszy raz w historii muzeum gościmy w naszym parku artystów z niepełnosprawnością intelektualną, tak, aby zwiedzający mogli obserwować proces powstawania ich prac. Ich obrazy, zainspirowane postacią i twórczością Chopina, utworzą wystawę otwartą dla wszystkich zwiedzających Żelazową Wolę. – wyjaśnia Alicja Knast, kurator Muzeum Fryderyka Chopina.
W Polsce dorosłe osoby niepełnosprawne intelektualnie rzadko mają możliwość rozwijania swojego potencjału artystycznego i pracy zawodowej – podkreśla Margaret Samborska, założycielka i prezes Fundacji Awangarda. – A dzięki sztuce mogą doświadczyć pozytywnej przemiany społecznej, kulturalnej i ekonomicznej. Na plenerach tworzą wspólnie z profesjonalnymi artystami, nawzajem się inspirując. Dodatkowo, dzięki sprzedaży prac, zarabiają pieniądze.
Fundacja Awangarda to duch twórczości, a ja z tym duchem się przyjaźnię. - powiedział Darek Sędrowicz, jeden z artystów promowanych przez Fundację.
Plener jest otwarty dla publiczności. Zwieńczy go wernisaż powstałych prac.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...