Do sprzedaży trafia płyta Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II „Transfixed by light / Zdumieni światłem”. Zespół zadedykował ten album swojemu patronowi z okazji 20. rocznicy jego śmierci. Płytę można kupić przez stronę wydawnictwa DUX.
Na jubileuszowej płycie znalazło się jedenaście utworów, które towarzyszyły chórowi na przestrzeni lat. Wszystkie są związane z Janem Pawłem II, napisane do jego tekstów – w języku polskim lub angielskim. Ich autorami są w większości współcześni polscy kompozytorzy, którzy tworzyli je na zamówienie lub konkursy kompozytorskie organizowane przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Na płycie znalazł się także „Fire of Mercy” walijskiego kompozytora Paula Mealora oraz dwa starsze utwory: „O Ziemio Polska” Juliusza Łuciuka oraz „Totus Tuus” Henryka Mikołaja Góreckiego.
„Założeniem płyty było opowiedzenie o naszym Patronie przez muzykę. Dlatego cieszy nas, że utwory, które się znalazły w albumie, są różnorodne i malują Jana Pawła II jako: poetę, artystę, mistyka, kaznodzieję, duszpasterza, polityka czy patriotę miłującego swoją Ojczyznę – mówi Jakub Siekierzynski, dyrygent Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II. – To, co charakteryzuje zebrane na płycie utwory, to niezwykle silny związek pomiędzy muzyką a słowem, który udało się wydobyć kompozytorom. Liczymy, że w ten sposób sztuka może oddziaływać na odbiorcę jeszcze silniej, tak, aby go zdumieć, zachwycić, oczarować, czy nawet zszokować.
Tytuł albumu został zaczerpnięty z „Song of the Brightness of Water” („Pieśni o blasku wody”) Jana Pawła II. Jak zauważa w towarzyszącym płycie opracowaniu Emilia Dudkiewicz, teolożka i muzykolożka związana z Uniwersytetem Fryderyka Chopina: „W tradycji chrześcijańskiej metafora światła odgrywa bardzo ważną rolę. Światło jest symbolem Boga – niepojętego, potężnego, budzącego trwogę, a zarazem immanentnego, bliskiego, pochylającego się nad człowiekiem, bezgranicznie miłującego i wiernego; w połączeniu z życiem określa Jego istotę. (…) <> bywa też tłumaczone jako przebicie/przeszycie, skąd blisko do języka właściwego dla mistyki”.
Historia powstania Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II związana jest nierozerwalnie ze śmiercią Jana Pawła II.
Na przełomie marca i kwietnia 2005 roku spontanicznie zgromadzeni chórzyści towarzyszyli odchodzącemu papieżowi, czuwając w kościele św. Anny i na pl. Piłsudskiego. Wkrótce zawiązana wówczas formacja znalazła swoje miejsce rozwoju przy powstającej miejskiej instytucji kultury, jaką jest Centrum Myśli Jana Pawła II.
Album jest dostępny na stronie wydawnictwa DUX.
Więcej informacji: centrumjp2.pl
Poniżej do posłuchania jeden z utworów z płyty:
Ten film to dobra rozrywka, ale rzeczywistość wygląda inaczej - podkreślił.
Warto zajrzeć do biblioteki lub księgarni. Będzie się działo.
Jej głównym zadaniem jest podniesienie poczucia wartości twórcy.
Kiedyś taniec przenikał do tego stopnia życie ludzi, że był nawet wyrazem modlitwy. #Rok_Tischnera