Hołd pruski w Berlinie

"Hołd pruski" Jana Matejki pojedzie na wystawę "Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce", organizowaną w berlińskim muzeum Martin-Gropius-Bau. W poniedziałek w Zamku Królewskim na Wawelu rozpocznie się demontaż obrazu.

Hołd Pruski   Wikipedia (PD) Hołd Pruski
Płótno pędzla Jana Matejki ma wymiary 3,88 na 7,85 m. Obraz został namalowany w latach 1880-82 z myślą o eksponowaniu go na Wawelu, ale trafił tam tylko na krótko w 1883 roku
Olbrzymie płótno zostanie zdjęte ze ściany, ściągnięte z krosna i nawinięte na wielką rolkę. Prace te będą trwały niemal cały dzień.

"Ze względu na rozmiary tego dzieła jest to ogromne i skomplikowane logistycznie przedsięwzięcie. Ponieważ +Hołd Pruski+ był w latach 2006-07 konserwowany i jest w tej chwili w bardzo dobrej kondycji, dyrekcja zdecydowała się na jego wypożyczenie. Z reguły takich wielkoformatowych dzieł się nie wypożycza" - powiedziała PAP Ewa Wiłkojć, główny konserwator Zamku Królewskiego na Wawelu.

Nad demontażem "Hołdu Pruskiego" będą czuwać specjaliści, którzy na co dzień opiekują się tak dużymi obrazami.

"Hołd pruski" to jedno z najbardziej znanych dzieł Jana Matejki. Płótno ma wymiary 3,88 na 7,85 m. Obraz został namalowany w latach 1880-82 z myślą o eksponowaniu go na Wawelu, ale trafił tam tylko na krótko w 1883 r.

Wkrótce po powstaniu płótno pokazywano także we Lwowie, Warszawie, Berlinie, Rzymie, Paryżu, Wiedniu i Budapeszcie. W 1885 r. obraz trafił do Sukiennic. W 1939 r. dzieło Matejki zostało wywiezione z Krakowa w obawie przed Niemcami.

"Hołd pruski" przeszedł do tej pory sześć konserwacji. Podczas ostatniej z nich obraz został oczyszczony i zaimpregnowany w celu wzmocnienia i zespolenia wszystkich jego warstw. Konserwatorzy uzupełnili ubytki farby, usunęli stare retusze, zastępując je nowymi. Po konserwacji obraz odzyskał intensywną kolorystykę. Naciągnięto go też na nowy, samonaprężający się blejtram, znacznie bezpieczniejszy dla płótna.

Obraz jest własnością Zamku Królewskiego na Wawelu, jako depozyt eksponowany jest w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wystawa, na którą "Hołd Pruski" zostanie wypożyczony, stanowi część zagranicznego programu kulturalnego w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie UE. Ekspozycja zostanie otwarta 23 września, a patronatem objęli ją prezydenci Polski i Niemiec - Bronisław Komorowski i Christian Wulff.

Ekspozycja zatytułowana "Obok. Polska i Niemcy. 1000 lat w historii i sztuce" ma ukazać dzieje sąsiedztwa Polski i Niemiec. W Muzeum Martin-Gropius-Bau pokazywanych będzie ok. 700 obiektów, w tym 250 dzieł malarstwa, 100 obiektów rzemiosła artystycznego, 150 fotografii, 30 rzeźb, 60 starodruków, 80 rękopisów i 60 grafik. Eksponaty pochodzą z licznych polskich, niemieckich i międzynarodowych kolekcji - muzealnych i prywatnych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama