Madonny Rafaela „spotkają się” w Dreźnie

Z okazji wrześniowej wizyty Benedykta XVI w Niemczech, w Dreźnie po raz pierwszy od 500 lat zostaną pokazane obok siebie dwa najsłynniejsze wizerunki Madonny autorstwa Rafaela: Madonna z Foligno ze zbiorów Muzeów Watykańskich i Madonna Sykstyńska z Galerii Starych Mistrzów w Dreźnie.

Będzie je można oglądać od 6 września w Dreźnie – poinformowała 24 sierpnia dyrekcja muzeum. „Wyłącznie na tę ekspozycję i po raz pierwszy” wielki obraz ołtarzowy Rafaela „Madonna z Foligno” opuszcza Muzea Watykańskie – napisali we wspólnym liście dyrektorzy Muzeów Watykańskich i Galerii Drezdeńskiej. Natomiast „Madonnę Sykstyńską” kupiła w 1754 r. drezdeńska Galeria Starych Mistrzów. Obok tych dwóch wybitnych dzieł na wystawie w Dreźnie znajdą się też inne wizerunki Matki Bożej z czasów Rafaela.

„Madonnę Sykstyńską” i „Madonnę z Foligno” – dwa mistrzowskie dzieła renesansu, namalował Rafael (1483-1520) przed 500 laty. Według informacji drezdeńskiego muzeum, oba obrazy zostaną pokazane razem po raz pierwszy po 500 latach. Ogółem na wystawie z okazji papieskiej wizyty w Niemczech temu „spotkaniu dwóch obrazów ołtarzowych” w Dreźnie towarzyszyć będzie 20 innych eksponatów: obrazów, rysunków, miedziorytów, ksiąg i dokumentów.

Wystawa będzie jednocześnie pierwszą w ramach przypadającej w 2012 r. 500. rocznicy namalowania przez Rafaela jego arcydzieła. Jubileuszowa ekspozycja „500 lat «Madonny Sykstyńskiej», kultowego obrazu Rafaela” odbędzie się w dniach 26 maja–26 września 2012 r. w Galerii Starych Mistrzów w Dreźnie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama