Fiesta Alegria

Pokazy i warsztaty flamenco, spektakle muzyczne, koncerty pieśni, pokazy filmów hiszpańskich złożą się na program Festiwalu Kultury Iberyjskiej "Fiesta Alegria", który rozpocznie się w poniedziałek w Lublinie.

"Fiesta Alegria to Święto Radości, którą chcemy zarazić Lublin. To interdyscyplinarne wydarzenie promujące różnorodność i piękno kultur Półwyspu Iberyjskiego i Ameryki Łacińskiej. Chcemy pokazać, że Hiszpania to nie tylko flamenco, a Portugalia to nie tylko fado, ale całe bogactwo kultury, gdzie przeplatają się wpływy historii, cywilizacji i tradycji" - powiedziała Agata Will z Warsztatów Kultury, które są organizatorem festiwalu.

Festiwal rozpoczną warsztaty flamenco, które potrwają cztery dni i poprowadzi je Alicja Morena. Na ich zakończenie zaplanowano wieczór pt. "Opowieści z Andaluzji", w którym widzowie usłyszą opowieści o kulturze, obyczajach, strojach, muzyce, przeplecione tańcami z różnych regionów Andaluzji. Flamenco w formie najczystszej i najwierniejszej tradycji pokaże zespół "Solo Flamenco", w którym artyści prezentują najstarsze pieśni, autentyczny andaluzyjski śpiew i taniec.

Recital pieśni muzyki dawnej z Hiszpanii i Galicji Hiszpańskiej od średniowiecza do XIX wieku da polsko-hiszpański duet "Llarman". Zaśpiewają oni hiszpańskie pieśni, których autorami tekstów są m.in. Federico Garcia Lorca, Arcipreste de Hita, Manuel Curros-Enriquez.

Spektakl muzyczny "Cielito Lindo" opowiadający historię przygód i wzajemnych relacji mistrza i jego ucznia, zaprezentują artyści zespołu "Companía Nasdrovia" z Hiszpanii. W przedstawieniu usłyszeć można będzie m.in. pieśni hiszpańskie i meksykańskie, a także teksty poetyckie z literatury portugalskiej i południowoamerykańskiej.

W programie festiwalu są także pokazy filmów hiszpańskich: "Krowy" (reż. Julio M,dem), "Labirynt Fauna" (reż. Guillermo del Toro), "Hiszpański cyrk" (reż. Alex de la Iglesia). Ponadto zaplanowano pokaz filmu niemego pt. "Kara boska" z muzyką graną na żywo. Film ten, nakręcony przez grupę amatorów, należy do początków kinematografii hiszpańskiej. Pokazuje rywalizację dwóch młodych adoratorów o względy miejscowej piękności - córki burmistrza. Na festiwalu podczas prezentacji filmu grał będzie zespół "Que Passa" z Krakowa.

Teatr Tańca Nie Tylko Flamenco z Warszawy pokaże w Lublinie spektakl "Infantka... wedle T. Kantora" - inspirowany twórczością Tadeusza Kantora, a w szczególności jego obrazem pt. "Pewnej nocy weszła do mego pokoju Infantka Velazqueza". W choreografii tego przedstawienia obecne są środki wyrazu charakterystyczne dla teatru Kantora jak i tańce: flamenco, dworski i orientalny.

Spektakl "Flamenco namiętnie" opowiadający o najgłębszych ludzkich emocjach i namiętnościach zaprezentuje zespół "Corazon Flamenco" z Warszawy. Z hiszpańskimi rytmami i melodiami przeplatają się w nim piosenki Ewy Demarczyk.

Podczas festiwalu zaplanowano także m.in. warsztaty języka hiszpańskiego dla dzieci a także kiermasz książek do nauki języka hiszpańskiego i portugalskiego oraz prozy iberoamerykańskiej.

Festiwal "Fiesta Alegria" w Lublinie potrwa do niedzieli 11 września.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama