"Nergal" ocenia, TVP się tłumaczy

Rzeczniczka TVP Joanna Stempień-Rogalińska broni obecności Adama "Nergala" Darskiego na antenie TVP w programie rozrywkowym "The voice of Poland".

3 września biskup włocławski Wiesław Mering wydał odezwę do wiernych, by protestowali wobec obecności na antenie TP2 "Nergala", muzyka "nie kryjącego swojego zaangażowania w satanizm i pogardy dla chrześcijaństwa". Biskup obawia się, że obecność Adama Darskiego w TVP2 będzie okazją do promowania satanizmu.

Rzecznik Stempień-Rogalińska informuje w rozmowie z KAI, że nie ma jeszcze oficjalnej odpowiedzi na odezwę biskupa ze strony dyrekcji TVP2.

Zaznacza jednak, że intencją poprzedniej dyrekcji TVP2, która podpisywała umowę z Adamem Darskim, nie było obrażanie niczyich uczuć. - Jego rola jest precyzyjnie określona w umowie, jest jurorem, trenerem muzycznym, jego wypowiedzi na antenie mają dotyczyć jedynie muzyki, a nie spraw społecznych, politycznych czy innych - podkreśla Stempień-Rogalińska. Dodaje, że przy doborze jurorów, wśród których są także Kayah, Andrzej 'Piasek' Piaseczny i Ania Dąbrowska, kierowano się muzycznymi i wokalnymi kwalifikacjami.

- Trzeba zauważyć, że każda z gwiazd zaproszonych do udziału w programie w roli trenera reprezentuje inny gatunek wokalny, jest autorytetem muzycznym dla innej grupy słuchaczy, każda ma także wyrazistą osobowość, ogromne doświadczenie oraz niekwestionowane dokonania - podkreśla rzecznik TVP. I przypomina dokonania Adama Darskiego: jest producentem muzycznym, multiinstrumentalistą i wokalistą, założycielem, głównym kompozytorem, autorem tekstów oraz liderem grupy Behemoth, grającej death metal. To pierwszy zespół w historii polskiej muzyki rozrywkowej, którego album znalazł się na światowej liście sprzedaży Billboard, notowany w pierwszym tygodniu sprzedaży na 149 miejscu. Nergal w rankingu Decibel Magazine został uznany za 17. najlepszego gitarzystę deathmetalowego na świecie. W Polsce laureat Fryderyka 2010 w kategorii Album roku metal, Fenomenów Przekroju 2009 czy Nagrody Miasta Gdańska w kategorii Młodzi Twórcy w Dziedzinie Kultury.

- Niepytany nie odnosi się do kwestii wiary, religii, uznając, że to osobista sprawa każdego człowieka - dodaje rzecznik Stempień-Rogalińska, odnosząc się do zastrzeżeń bp. Meringa.

Biskup włocławski Wiesław Mering wystosował 3 września Odezwę do kapłanów i wiernych świeckich diecezji włocławskiej zachęcając do protestów wobec udziału Adama Darskiego „Nergala” w programie "The Voice of Poland" w TVP2. Biskup uważa, że udział osoby "nie kryjącej swojego zaangażowania w satanizm i pogardy dla chrześcijaństwa" w publicznej TV będzie okazją do głoszenia "jego trucicielskiej nauki". Przypomniał, ze "Nergal" czasie koncertu podarł publicznie Biblię, często też wypowiadał się wrogo i obraźliwie o Kościele katolickim i chrześcijaństwie. Odezwa będzie odczytana w kościołach diecezji włocławskiej. Biskup nawołuje do wysyłania protestów do TVP.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| NERGAL, TVP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama