Mehofferowskie klimaty

Bryczki, riksze, bicykle i pojazdy z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku zagoszczą na ulicach Turku (Wielkopolska), gdzie w najbliższą sobotę rozpoczyna się dwudniowy festiwal "Mehofferowskie klimaty".

Józef Mehoffer (1869-1946) był wybitnym artystą Młodej Polski. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. W 1905 r. został profesorem tej uczelni, a od 1906 r. - jej rektorem. Pracował też na uczelniach Wiednia i Paryża. Jest autorem wielu grafik, winiet, bordiur, ekslibrisów, a także portretów.

W czasie weekendu mieszkańcy ubiorą się w stroje z epoki, będzie można spotkać biegających i krzyczących gazeciarzy, rozśpiewane kapele uliczne, swoje stanowiska otworzą pucybut i kataryniarz. "Wśród tego zgiełku przechadzać się będzie starszy jegomość w surducie i binoklach. To Józef Mehoffer" - powiedział w czwartek PAP burmistrz Turku, Zdzisław Czapla.

Przed II wojną światową artysta zaprojektował kompletny wystój kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku, z polichromią, witrażami, ławkami. Dla jego upamiętnienia, w 2009 r. wybudowano mu tutaj pomnik. Monument przedstawia siedzącego Mehoffera, którego twarz zwrócona jest w stronę kościoła.

Przygoda artysty z Turkiem rozpoczęła się w 1932 r. Wtedy Mehoffer odwiedził księdza Józefa Florczaka, który na początku lat 30. został proboszczem parafii. Po tym spotkaniu, Mehoffer namalował portret olejny duchownego i wkrótce, między księdzem i artystą, zawiązała się przyjaźń.

Mehoffer zobowiązał się pomóc w wyposażeniu świątyni. Prace trwały od 1933 r. do wybuchu II wojny światowej. Artysta zdążył wykonać m.in. kompletną polichromię i dziewięć witraży. Do dziś zachowały się także dwie jego stalle (ławy ołtarzowe).

Kilka lat temu władze Turku postanowiły wykorzystać pobyt artysty dla promocji miasta. Stworzyły projekt "Turek - miasto w klimacie Mehoffera. W jego ramach rozpoczęto konserwację polichromii oraz przebudowę ratusza, gdzie będą eksponowane dzieła Mehoffera oraz dokumenty archiwalne związane z życiem i twórczością mistrza. Koszt tego projektu wynosi 11 mln zł. Około 70 proc. tej kwoty to środki unijne, 30 proc. wyłożył samorząd.

Niedawno zbiory miejscowego muzeum wzbogaciło sześć oryginalnych przedwojennych projektów witraży i polichromii wykonanych specjalnie dla kościoła w Turku. Jak poinformował PAP dyrektor muzeum Bartosz Stachowiak, w turkowskich zbiorach są już 23 z 38 projektów tego wybitnego artysty, ucznia Jana Matejki.

Czapla zapowiedział, że tegoroczny festiwal jest pierwszą z cyklu imprez, które będą organizowane co roku we wrześniu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama