Poznaj sąsiada

Z wizytą papieża zbiegło się otwarcie w Berlinie wystawy „Obok. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce”. To okazja do poszerzenia wiedzy o historii naszego sąsiedztwa, postrzeganego najczęściej przez pryzmat XX wieku.

W 19 salach berlińskiej galerii Martin-Gropius-Bau zaprezentowano ok. 700 obiektów historycznych i współczesnych – w tym 250 dzieł malarstwa, 30 rzeźb, 60 starodruków, 80 rękopisów i 60 grafik. Zgromadzono liczne dokumenty, obiekty rzemiosła artystycznego, fotografie czy materiały filmowe. Eksponaty pochodzą nie tylko z polskich i niemieckich kolekcji, ale zostały sprowadzone z wielu państw europejskich, m.in. z Wielkiej Brytanii czy Watykanu.

Na wystawie możemy zobaczyć słynny Dagome Iudex, czyli rękopis, w którym Mieszko I wyraża wolę podporządkowania swojego królestwa Stolicy Apostolskiej. Jest świetnie zachowany ewangeliarz królowej Rychezy. Są pierwsze wydania Biblii w przekładzie Lutra i wiekopomnego dzieła Kopernika – „O obrotach sfer niebieskich”. A także papieskie bulle i traktaty pokojowe zawierane przez władców polskich i niemieckich.  Ale przede wszystkim o naszej wspólnej historii opowiada sztuka najwyższej próby, pochodząca z różnych epok –dzieła Stwosza, Cranacha, Gierymskiego, Wyspiańskiego, Witkacego, Kantora, Dróżdża. I olbrzymi „Hołd pruski” Jana Matejki sprowadzony z Wawelu.

Tę niezwykłą opowieść o wspólnej historii Polski i Niemiec, przedstawioną przez pryzmat sztuki, koordynowała kuratorka wystawy Anda Rottenberg. Niegdysiejsza szefowa warszawskiej galerii „Zachęta” mówi, że chciała „przewietrzyć” utarte wyobrażenia o dziejach polsko-niemieckich relacji i ma nadzieję, że na tej lekcji skorzystają przedstawiciele obu narodów.

Wystawa potrwa do 9 stycznia.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| GRANICA, NIEMCY

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama