Mówią o niej: jedyna w swoim rodzaju. Piękna, acz potężna i surowa. Zagadkowa, choć tysiącem oczu obejrzana.
Wiele epizodów nadaje się do oddzielnego opracowania, bo np. tarcza z żywych mieszkańców okolicy wykorzystana przez nacierający Wehrmacht to już nie tylko zasłyszana opowieść, ale fakt. To wymaga jednak osobnego opracowania.
Przewodnicy wiele mówią
Kiedy pozostaniemy jedynie w konwencji zarezerwowanej dla tego cyklu, szybko dowiemy się historii nieprawdopodobnych, którymi szafują przewodnicy modlińskich kazamatów.
A to o chłopcu, który podczas zabawy włożył rękę w wąską rozpadlinę, gdzieś między murami cytadeli, i ku swojemu zdziwieniu wyciągnął z dziury starodawny pistolet.
Innym razem będzie o tajemniczym tunelu wentylacyjnym na jednym z pól obok działobitni lub muru Carnota - trudno dociec. Kamera wpuszczona we wnętrze pokazuje, że są w środku skrzynie. Czy ze złotem, czy z amunicją - nie wiadomo, bo wejścia do tajnej komnaty nikt znaleźć nie może.
Obok tych mało wiarygodnych opowiadań są jednak i takie, które nie dają spokoju poszukiwaczom wrażeń i skarbów. I miłośnikom modlińskiej historii.
Tunel i carski żołd
Najbardziej poważną legendą wywołującą dreszczyk emocji jest ta o tunelu łączącym Modlin z Cytadelą Warszawską. Rzekomo zaczynał się pod cerkwią za murami twierdzy i przechodził pod Wisłą i Narwią na głębokości 10 metrów pod lustrem wody. Wielu wierzy w jego istnienie, choć technicznie trudno byłoby taki zbudować. Kilka osób twierdzi, że niegdyś do tego tunelu można było jeszcze wejść. Ta opowieść to gratka dla miłośników podziemnej eksploracji.
Miłośnicy skarbów natomiast, nawet z pogwałceniem prawa, szukają złota, rzekomo ukrytego gdzieś w pobliskich fortach. Wiadomo o nim tylko tyle, że stanowił żołd rosyjskich żołnierzy, ale w zawierusze I wojny nie został im wypłacony. Sytuacja strategiczna zmusiła władze do ukrycia 150 kg rubli w złocie gdzieś w pobliżu fortecy. Do dzisiaj nikt tego nie odnalazł.
Pytań pozostaje bez odpowiedzi jeszcze wiele. Co zawiera akt kapitulacji Twierdzy Modlin z 1939 r. znaleziony niespodziewanie w Świętokrzyskiem? Ilu ludzi i gdzie spoczywa jeszcze na terenie fortów? Kto chodził tajnymi tunelami, których dziś nie można już znaleźć? Jakie niespodzianki kryje III fort w Pomiechówku, który hitlerowcy uczynili największym obozem śmierci na Mazowszu?
Czytelniku wybacz. Twierdza Modlin ma więcej do powiedzenia, niż można zmieścić w tej „zasłyszanej historii”, opisanej nawet na całej stronie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...