Międzynarodowy Dzień Animacji

Kilkadziesiąt krótkometrażowych filmów animowanych z różnych zakątków świata złoży się na organizowany już po raz drugi w Trójmieście Międzynarodowy Dzień Animacji. Widzowie zobaczą też dwa - nominowane do Oskara, filmy pełnometrażowe: "Mary i Max" i "Iluzjonistę".

Jak poinformowała PAP Anna Kądziela z sopockiego Stowarzyszenia Hamulec Bezpieczeństwa, które jest organizatorem Międzynarodowego Dnia Animacji w Trójmieście, w programie przeglądu znajdą się najlepsze autorskie animacje krótkometrażowe z Indii, Korei, Brazylii, Portugalii, Bułgarii oraz Polski.

Kądziela wyjaśniła, że o dobór obrazów zadbało Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmów Animowanych. "Poszczególne kraje zgłaszają stowarzyszeniu swoje propozycje powstałych w nich w przeciągu ostatnich dwóch lat filmów animowanych. Ze zgłoszonych zestawów stowarzyszenie wybiera te, które - zdaniem jej członków, są najlepsze" - poinformowała.

Jak dodała Kądziela, rekomendacja międzynarodowego stowarzyszenia jest gwarancją wysokiej jakości artystycznej filmów. "Przekonaliśmy się o tym w ubiegłym roku, gdy po raz pierwszy organizowaliśmy dzień animacji. Przysłane nam filmy były rzeczywiście bardzo dobre" - powiedziała.

Pokazy filmów odbywać się będą od czwartku do soboty w mieszczącym się w Teatrze Miejskim w Gdyni klubie Tea-Tralna a także w siedzibie Sopockiej Sceny Off de Bicz i - zlokalizowanym w tym samym mieście, Dworku Sierakowskich.

Oprócz krótkometrażowych produkcji widzowie zobaczą też dwa filmy pełnometrażowe: nominowany w ub. roku do Oskara oraz Złotego Globu, a uhonorowany Europejską Nagrodą Filmową francuski obraz "Iluzjonista" w reż. Sylvaina Chometa oraz nominowany do Oskara w 2009 r. i - w tym samym roku, uhonorowany Kryształowym Niedźwiedziem na MFF Berlinale 2009 obraz "Mary i Max" w reż. Adama Elliota.

Międzynarodowy Dzień Animacji obchodzony jest na całym świecie 28 października w rocznicę pierwszego publicznego pokaz animacji Theatre Optique Emile Reynauda, która miała miejsce w 1892 roku w Grevin Museum w Paryżu. W Polsce święto będzie odbywać się równolegle w kilku miastach. Oprócz Sopotu będą to Białystok, Kraków, Krosno, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama