Bydgoszcz: Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Po raz 30 odbędzie się w Bydgoszczy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Tematem wiodącym jubileuszowej edycji jest hasło "Żyć wiarą pierwszych chrześcijan". Inaugurację 30. Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej zaplanowano na 2 listopada.

"Głównym celem obchodów jubileuszowego, 30. Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, podobnie jak i minionych 29 Tygodni, jest kształtowanie postawy bycia chrześcijaninem - świadkiem Chrystusa, podejmowanie problemów społecznych oraz budzenie patriotyzmu. Obchody Jubileuszowego Tygodnia, rozpoczynającego się 2 listopada, będą zwieńczeniem podejmowanych spotkań z kulturą chrześcijańską - prelekcji i programów artystycznych - na przestrzeni roku 2011 w szkołach, kościołach i instytucjach kultury" - podkreślił Albin Zieliński, przewodniczący komitetu organizacyjnego Tygodnia.

Jak podkreślają organizatorzy, program wydarzeń ma przybliżyć tegoroczne przesłanie "Żyć wiarą pierwszych chrześcijan" poprzez różne propozycje.

"Obchody Święta Niepodległości RP, w tym +Czwarty śpiewnik domowy - koncert pieśni patriotycznych+, Święto Biblii - Maraton Ekumeniczny - czytanie Dziejów Apostolskich w kościołach chrześcijańskich Bydgoszczy, Nocne Polaków Rozmowy, spotkania z o. Jackiem Salijem, z ks. prof. Tadeuszem Rozmusem, ks. biskupem Józefem Zawitkowskim, Barbarą Fedyszak-Radziejowską, podobnie jak w latach ubiegłych, będą perełkami tegorocznych obchodów. Młodzież szczególnie zapraszamy na interdyscyplinarny turniej wiedzy dla licealistów z Bydgoszczy - +Żyć wiarą pierwszych chrześcijan+ w Pałacu Młodzieży" - podkreślają organizatorzy.

W Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej odbędzie się debata środowisk intelektualnych na temat: "Prawda jako zasada przewodnia wolności" - z udziałem o. prof. dr. hab. Jacka Salija, dr Barbary Fedyszak-Radziejowskiej i dr. Marka Chamota. Do rodziców adresowania jest dyskusja "Więzi rodzinne jako czynnik chroniący przed uzależnieniem - wychowanie dzieci w oparciu o zasady Pisma Świętego" z Magdaleną i Wiesławem Grabowskimi.

Nowym akcentem Tygodnia będą Zaduszki Bydgoskie. Spotkanie to poświęcone zostanie pamięci tych, którzy odeszli. Złożą się na nie wieczór jazzowy oraz wspomnienia prelegentów i artystów tworzących przez lata program TKCh.

Z uwagi na jubileusz, organizująca przedsięwzięcie "Archikonfraternia Literacka - Dom w Bydgoszczy" przygotowała wydawnictwo okolicznościowe "XXX Tygodni Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy - Jedynemu Bogu i Bydgoszczy", które stawia sobie za cel "obrazować idee, klimat i dorobek minionych Tygodni". Do wydawnictwa dołączona jest płyta dvd z zapisem nagrań wykładów i prelekcji, m.in. prof. Konrada Górskiego - 1985 rok, o. prof. Celestyna Napiórkowskiego - 1986 r., ks. prof. Józefa Tischnera - 1993 r., s. prof. Zofii Zdybickiej, o. prof. Mieczysława Alberta Krąpca - 2000 r., o. prof. Jacka Salija (1986-2005), bp. Jana Tyrawy - 2009 r. i wybrane homilie śp. ks. prałata Romualda Biniaka.

30. TKCh zakończy się 13 listopada.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama